obsługa

znajdź rozwiązanie Twojej sprawy

roaming w UE

  • Jakie kraje znajdują się w Strefie 1, czyli w roamingu w Unii Europejskiej (UE)? Jakie są opłaty w roamingu w UE? Co to jest Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) w roamingu w UE? Jak dowiem się, że naruszam FUP? Jak uniknąć naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE? Jak dowiem się o rozpoczęciu naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE? Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Jak długo będą naliczane opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Jak mogę sprawdzić czy nadal ponoszę opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Pytania i odpowiedzi dotyczące roamingu w UE
  • Jakie kraje znajdują się w Strefie 1, czyli w roamingu w Unii Europejskiej (UE)?

    Kraje UE i terytoria niezależne:
    Austria, Belgia, Bułgarnia, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania (również Wyspy Kanaryjskie), Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Portugalia (również Madera i Azory), Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

    Europejski Obszar Gospodarczy:
    Norwegia, Islandia, Lichtenstein

    Ważne: Jeżeli przebywasz w północnej części Cypru (Turecka Republika Cypru Północnego) to zapłacisz według taryfy połączeń w Turcji, ponieważ jest to Strefa 2.

  • Jakie są opłaty w roamingu w UE?

      • w nju na abonament: za połączenia, SMS-y, MMS-y i internet podczas pobytu za granicą w jednym z krajów Strefy 1 zapłacisz tak samo, jak byś był w Polsce, czyli w ramach usługi obniżającej koszty, którą masz włączoną na swoim numerze. W każdym okresie rozliczeniowym otrzymasz limit GB do wykorzystania np. podczas wakacji zagranicznych, a połączenia odbierane w roamingu będą bezpłatne.

        Limit GB:

        - przyznawany jest w określonej wysokości dla danego planu taryfowego lub usługi
        - uwzględniony jest w cennikach usług roamingu (punkt 12)
        - odnawia się z każdym nowym okresem rozliczeniowym
        - pomniejsza pakiet danych dostępny w kraju o liczbę wykorzystanych danych w roamingu UE

        Limit GB do wykorzystania w UE możesz sprawdzić poprzez wysłanie bezpłatnego SMS-a o treści ILE pod numer 8095 (SMS bezpłatny również w roamingu).

        Przykład:

         Plan taryfowy/usługaPołączenia wykonanePołączenia odebraneSMSMMSTransmisja danych 
          nju podstawowy Do osiągnięcia limitu wydatków według cennika - 0,19 zł/ min, później nielimitowane 0 zł Do osiągnięcia limitu wydatków (9zł) według cennika - 0,09 zł/ SMS, później nielimitowane Do osiągnięcia limitu wydatków (9zł) według cennika - 0,19 zł/ SMS, później nielimitowane Do osiągniecia limitu wydatków 19 zł, według cennika - 0,19 zł/1MB, później limit GB  
    • w nju na kartę:

      Z roamingu we wszystkich krajach UE korzystasz po stawkach tak jak w kraju do innych sieci.

      Jeżeli korzystasz z usługi obniżającej koszty to po osiągnięciu limitu wydatków w Twojej usłudze połączenia wychodzące, SMS-y i MMS-y są bezpłatne.

    Limit GB:

    • wysokość przyznanego limitu określona jest w cenniku usług w roamingu w ofercie nju na kartę
    • sprawdzisz wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści ILE pod numer 8095 (SMS bezpłatny również w roamingu)
    • transmisja danych w ramach Limitu GB rozliczana jest jak w kraju
    • po wykorzystaniu Limitu GB opłata rośnie do 0,89 groszy za 1MB
  • Co to jest Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) w roamingu w UE?

    Polityka Uczciwego Korzystania (ang. Fair Use Policy, w skrócie: FUP) to zasady, które mogą zostać ustalone przez krajowych przedsiębiorców, aby zapobiegać niewłaściwemu korzystaniu z usług roamingu w Unii Europejskiej. Takie zasady zostały wprowadzone przez wszystkich Operatorów komórkowych w Polsce.

    Podstawową zasadą FUP, w ramach Polityki przez nas stosowanej, jest możliwość naliczenia dodatkowych opłat za minutę połączenia, SMS, MMS czy transmisję danych w roamingu Unii Europejskiej. Zasady naliczania opłat dodatkowych znajdziesz w sekcji "Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?"

    Jeżeli korzystasz z roamingu w UE podczas 2 - 3 tygodniowych wakacji lub tygodniowej podróży biznesowej – nie naruszasz zasady FUP (dodatkowe opłaty Cię nie dotyczą).

    Czym jest niewłaściwe korzystanie z usług w roamingu w UE?

    • w okresie czterech miesięcy częściej logujesz się i używasz telefonu w roamingu UE niż w Polsce
    • korzystasz kolejno z wielu kart SIM w ramach roamingu UE
    • karty SIM są przedmiotem zorganizowanej odsprzedaży na rzecz osób niezamieszkujących na terenie Polski.

    Gdzie opisane są zasady FUP?

  • Jak dowiem się, że naruszam FUP?

    Wyślemy Ci SMS-a, jeżeli w ciągu ostatnich minimum 4 miesięcy:

    • przebywałeś w roamingu w UE co najmniej przez połowę tego okresu i
    • częściej korzystałeś z usług w roamingu niż w Polsce.

    Treść SMS:

    Przez ostatnie 4 miesiace przebywales i korzystales z usług glownie w roamingu w UE. Zgodnie z Polityka Uczciwego Korzystania jesli przez kolejne 14 dni bedziesz uzywac telefonu glownie w roamingu w Strefie 1 (UE) naliczymy dodatkowe oplaty (po wykorzystaniu opcjonalnego, dodatkowego pakietu minut w roamingu wbudowanego w plan): 11 gr/min połączenia wykonanego, 2gr/SMS wysłany, 1gr/min pol. odebranego, 0.82 gr/MMS, 0.82 gr/1MB. Beda one naliczane przez minimum 4 miesiace. Wiecej na njumobile.pl/roaming#fup

  • Jak uniknąć naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE?

    Zanim zaczniemy naliczać opłaty dodatkowe, otrzymasz SMS-a z informacją o konieczności zmiany sposobu korzystania z usług.

    Po 14 dniach system znowu sprawdzi Twój sposób korzystania z telefonu:

    • jeżeli w ciągu tych 14 dni Twój bilans korzystania z usług się zmienił (np. przebywałeś w Polsce) nie będą naliczane dodatkowe opłaty
    • jeżeli bilans się nie zmienił (nadal korzystasz z usług głównie w UE), przez następne 4 miesiące będziemy naliczać opłaty dodatkowe.

    Ważne: Sprawdzanie korzystania z telefonu odbywa się codziennie. W przypadku, gdy kolejnego dnia system wyliczy, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy korzystałeś z telefonu głównie w UE, znowu otrzymasz SMS-a z ostrzeżeniem o możliwości naliczenia opłat i konieczności zmiany bilansu korzystania z usług.

    Czym jest mój bilans korzystania z usług?

    System sprawdza, czy w ciągu ostatnich 4 miesięcy jesteś więcej w Polsce niż w UE i więcej korzystasz z usług w Polsce niż w UE.

  • Jak dowiem się o rozpoczęciu naliczania opłat?

    Jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania wiadomości nie zmienisz sposobu korzystania z usług w roamingu w UE - wyślemy Ci kolejnego SMS-a:

    W ciagu ostatnich 14 dni nie zmieniles sposobu korzystania z uslug i nadal przebywasz glownie w roamingu w UE. Od teraz za korzystanie z uslug w roamingu w Strefie 1 (UE) na tym numerze zostana naliczone dodatkowe oplaty (po wykorzystaniu opcjonalnego, dodatkowego pakietu minut w roamingu wbudowanego w plan): 11 gr/min połączenia wykonanego, 2gr/SMS wysłany, 1gr/min pol. odebranego, 0.82 gr/MMS, 0.82 gr/1MB. Beda one naliczane przez minimum 4 miesiace. Wiecej na njumobile.pl/roaming#fup

    Oznacza to, że przez minimum 4 miesiące będziesz ponosić opłaty dodatkowe (opisane w sekcji "Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?") za usługi w roamingu w UE.

  • Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

    Jeżeli w Twojej ofercie połączenia te są:

    • płatne - opłata dodatkowa zostanie doliczona do ich ceny,
    • darmowe – za wykonane połączenie poniesiesz tylko opłatę dodatkową.

    Opłaty dodatkowe:

    • zostały określone rozporządzeniem UE i wynoszą:
      - za minutę wykonanego połączenia głosowego – 0,11 zł
      - za minutę odebranego połączenia głosowego – 0,01 zł
      - za wysłanie wiadomości SMS – 0,02 zł
      - za wysłanie wiadomości MMS – 0,00825 zł
      - za 1 MB pakietowej transmisji danych – 0,00825 zł

    Wysokość tych opłat będzie cyklicznie zmieniana, zgodnie z harmonogramem zmian przyjętym przez Komisję Europejską.

  • Jak długo będą naliczane opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

    Opłaty będą naliczane przez minimum 4 miesiące, podczas których korzystasz z usług. Jeżeli po tym czasie zachowanie nie zmieni się to opłata będzie naliczana nadal przez minimum kolejne 4 miesiące.

  • Jak mogę sprawdzić czy nadal ponoszę opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

    Po zakończeniu okresu obowiązywania opłat dodatkowych w roamingu w UE otrzymasz od nas SMS-a:

    Minął okres naliczania dopłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania. Od teraz w roamingu w Strefie 1 (UE) korzystasz bez dodatkowych opłat z: połączeń wykonanych i odebranych, SMS i MMS. Z transmisji danych korzystasz w ramach przyznanego Limitu GB.

    Oznacza to, że jeśli otrzymałeś od nas SMS-a o rozpoczęciu naliczania opłat, a nie otrzymałeś SMS-a o zakończeniu naliczania opłat - za aktywności wykonane w roamingu UE ponosisz dodatkową opłatę.

  • Pytania i odpowiedzi dotyczące roamingu w UE

    Mieszkam w pobliżu granicy i moja sieć często łączy się z siecią w sąsiednim kraju. Czy będę mógł korzystać z roamingu regulowanego bez ryzyka, że przekroczę swoje limity?
    Połączenia będą traktowane w danym dniu jako krajowe, a nie roamingowe pod warunkiem, że Twój telefon połączy się z siecią krajową przynajmniej raz w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, czy telefon połączy się tego dnia także z siecią sąsiedniego państwa.

    Dlaczego będąc w Niemczech na fakturze mam naliczoną opłatę za połączenia, które były wykonywane ze Szwajcarii?
    Taka sytuacja może mieć miejsce i nie dotyczy to tylko Szwajcarii, ponieważ połączenia w roamingu są taryfikowane według sieci, w której Twój telefon jest zalogowany i wykonuje połączenia, a nie według terytorium, na którym się znajduje.
    W strefie przygranicznej zasięgi sieci sąsiadujących państw nakładają się na siebie i mogą sięgać daleko poza linie granic. Może tak się zdarzyć zwłaszcza w przypadku następujących krajów:

    • Chorwacja > Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra
    • Grecja > Turcja, Albania
    • Francja, Włochy > Monako
    • Francja, Niemcy, Austria > Szwajcaria
    • Polska > Białoruś, Ukraina

    Czy nowe stawki roamingowe obowiązują również w Szwajcarii?
    Nie, ponieważ Szwajcaria nie należy do Strefy 1 (UE). Szwajcaria należy do Strefy 2 określonej w cennikach Orange.

    Ukraina jest stowarzyszona z UE, czy na jej terenie również obowiązują niższe stawki?
    Nie, na terenie Ukrainy nie obowiązują stawki dla Strefy 1 (UE).

    Czy zostaną mi naliczone opłaty wstecz, tj. od 15.06.2017?
    Nie. Opłaty naliczane są od momentu kiedy otrzymałeś SMS-a z informacją o rozpoczęciu naliczania opłat.

    Jaka jest podstawa prawna weryfikacji korzystania z numeru w roamingu?
    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2120 z 25.11.2015. zmieniające rozporządzenie (UE) w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii zwanym dalej „Rozporządzeniem”. Obowiązuje od 15.06.2017.

    Czy po zmianach w roamingu mogę taniej dzwonić za granicę?
    Zmiany dotyczą połączeń w roamingu, czyli wykonywanych, gdy przebywamy za granicą i korzystamy z karty SIM polskiego operatora. Ceny połączeń międzynarodowych, czyli wykonywanych z Polski pod numery zagraniczne, nie zmieniły się.

    Jakie koszty będę ponosił, jadąc do Wielkiej Brytanii i Gibraltaru po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?
    Od dnia 18.10.2021r, obowiązuje promocja "Korzystne stawki w roamingu w Wielkiej Brytanii". W ramach promocji wprowadzono następujące stawki za rozmowy, SMS-y, MMS-y i internet dla klientów nju na abonament i nju na kartę, którzy korzystają z usług roamingu na terenie Wielkiej Brytanii lub terytoriach zależnych takich jak Gibraltar:

      połączenie głosowe wykonane do Polski, Wielkiej Brytanii i Strefy 1 0,19 zł
      odebrane połączenie głosowe 0,19 zł
      wysłana wiadomość SMS 0,09 zł
      wysłaną wiadomość MMS 0,19 zł
      transmisja danych [GB] 29 zł
Czy informacje zawarte w artykule okazały się przydatne?