jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie?
Wydajność baterii w smartfonach spada wraz z czasem ich użytkowania. Jest to proces w pełni naturalny, nazywany chemicznym starzeniem się akumulatora. W związku z nim maksymalna pojemność baterii zmniejsza się; ze 100% spada do 98, 96, 80% – i tak dalej. Jeśli zatem (przykładowo) użytkownik korzysta z iPhone 12, którego pojemność akumulatora wynosi 2815 mAh, a ta po roku spadnie do 98%, wówczas bateria będzie mogła przechowywać maksymalnie 2758,7 mAh. Jej aktualną kondycję można zweryfikować, co warto od czasu do czasu robić, by w odpowiednim momencie wymienić ogniwo na nowe. Wyjaśniamy, jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie!
Od czego zależy wydajność baterii w smartfonach?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który zmniejsza żywotność baterii w telefonie, jest chemiczne starzenie się ogniw. W smartfonach montuje się akumulatory litowo-jonowe (Li-On), których jedną z cech jest fakt, że są bateriami eksploatacyjnymi. Oznacza to, że ulegają naturalnemu zużyciu i mają określoną liczbę cykli ładowania. Po ich przekroczeniu ogniwa zaczynają tracić swoją pojemność. Co ciekawe, żywotność baterii w posiadanym telefonie można łatwo sprawdzić – każdy producent wskazuje bowiem w specyfikacji sprzętu wspomnianą liczbę cykli ładowania. Są jednak jeszcze 2 czynniki, które wpływają na kondycję ogniw:
Sposób przechowywania telefonu
Bardzo niska temperatura przyspiesza rozładowywanie się akumulatora, w związku z czym ten częściej wymaga podłączenia do prądu. A to z kolei szybciej zużywa „pulę” cykli ładowania, czyli prowadzi do szybszego zużycia baterii. Podobnie działa skrajne ciepło (np. wielogodzinne leżenie telefonu w pełnym słońcu). Co więcej, przegrzana bateria może zwyczajnie ulec uszkodzeniu.
Problematyczny może być również kontakt baterii z wilgocią – co dotyczy zresztą całego smartfonu. Zanurzenie go w wodzie, wystawienie na deszcz lub śnieg naraża cały układ elektroniczny na uszkodzenie. Nawet w przypadku urządzeń o wysokim stopniu wodoszczelności warto uważać na jego nadmierną ekspozycję na wilgoć.
Sposób ładowania baterii
Najzdrowsze dla żywotności baterii w telefonie jest niedopuszczenie, by poziom energii spadł poniżej 20%. Gdy akumulatory litowo-jonowe rozładowują się do zera, szybciej ulegają naturalnemu zużyciu. Podłączenie smartfonu do ładowania, gdy osiąga 20%, jest po prostu bezpieczne – chroni go przed całkowitym rozładowaniem.
Najlepiej jest chronić też sprzęt przed naładowaniem do 100%, to bowiem również przyspiesza proces starzenia się baterii; okolice 90% i 80% będą najlepsze. Jeśli więc zastanawiałeś się, jak przedłużyć żywotność baterii w telefonie, to dbanie o jego bezpieczne ładowanie będzie najprostszą metodą.
A jak sprawdzić aktualną jakość baterii w telefonie? Odpowiedź na to pytanie uzależnia system, na którym działa sprzęt. Cały proces inaczej wygląda bowiem w przypadku iOS i inaczej przy smartfonach z Androidem.
Jak sprawdzić żywotność baterii w iPhone?
Użytkownicy iPhone 6 i nowszych (od systemu iOS 11.3 wzwyż) mają bardzo proste zadanie, gdy chcą sprawdzić aktualną kondycję akumulatora. Cały proces wymaga bowiem tylko odnalezienia odpowiedniej pozycji w ustawieniach. Należy zatem przeklikać kolejno: Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii, by ukazał się ekran z podstawowymi informacjami na temat akumulatora. Jedną z nich będzie maksymalna pojemność określona w procentach – każda wartość poniżej 100% oznacza, że bateria powoli się starzeje.
W przypadku iPhone 5 i starszych trzeba nieco bardziej pokombinować. Aby sprawdzić jakość baterii w telefonie, najłatwiej będzie skorzystać z jednego z zewnętrznych narzędzi – prostego w obsłudze oprogramowania komputerowego:
3uTools – dla komputerów z systemem MacOS. Po podłączeniu telefonu do komputera i uruchomieniu programu użytkownik zobaczy między innymi maksymalną liczbę mAh, które bateria może aktualnie przechowywać. Będzie mógł też sprawdzić jej aktualny poziom naładowania, temperaturę czy napięcie.
coconutBattery – dla sprzętów z systemem Windows. Oprogramowanie informuje, ile cykli ładowania zostało dotychczas wykorzystanych, a także ile mAh może przechowywać bateria. Wskazuje również ogólną kondycję akumulatora w wartości procentowej.
Jak sprawdzić jakość baterii w telefonie z Androidem?
Właściciele telefonów z Androidem mają dwie możliwości: albo pobrać aplikację, która sprawdza ogólną kondycję baterii, albo przetestować kod wskazujący techniczne informacje o smartfonie. Ten nie działa na wszystkich urządzeniach, z pewnością jednak warto go sprawdzić. Wystarczy wpisać na ekranie wykonywania połączeń: *#*#4636#*#*, by zobaczyć listę takich danych, jak poziom zużycia ogniwa.
Jeżeli kod nie działa, pozostaje zainstalowanie jednej z kilku aplikacji dostępnych za darmo w Google Play:
AccuBattery – bardzo dokładne narzędzie, które wskazuje przybliżoną maksymalną liczbę mAh możliwą do przechowywania przez baterię. AccuBattery liczy również cykle ładowania, jednak od momentu pobrania i pierwszego uruchomienia apki.
Battery Info – aplikacja bada stan baterii, wskazując go w sposób ogólny jako „dobry” lub „zły”. Dodatkowo podaje również temperaturę akumulatora, poziom jego naładowania czy napięcie.
Samsung Members – apka przeznaczona dla posiadaczy telefonów marki Samsung. W zakładce Status baterii (Pomoc > Diagnostyka > Status baterii) wskazuje aktualną pojemność akumulatora wyrażoną procentowo.
Bez względu na to, jaką kondycją cieszy się aktualnie bateria w Twoim smartfonie, pamiętaj, że akumulator powinien być wymieniany średnio co 2-3 lata. To najbardziej typowy okres żywotności ogniw litowo-jonowych wykorzystywanych w telefonach. Jeśli po tym czasie zauważysz, że telefon się przegrzewa lub bardzo szybko rozładowuje, warto udać się do serwisu.