Wyłączenie 3G w Polsce – co warto wiedzieć?
3G to już trzecia generacja sieci mobilnej i choć jest znacznie lepsza od 2G, to przestała być wystarczająca dla klientów. Nic więc dziwnego, że jej miejsce zastąpi sieć 4G LTE oraz 5G, a zasoby częstotliwości, które wcześniej przeznaczane były na sieć 3G, po prostu posłużą do rozwoju i poprawy sieci 4G LTE. Kiedy nastąpi wyłączenie 3G i co warto wiedzieć w tym temacie? Dowiesz się z naszego artykułu!
Wyłączenie 3G w Polsce – co to znaczy?
Sieć 3G, a raczej pomysł na nią, zrodził się w połowie lat osiemdziesiątych. W porównaniu do sieci 2G umożliwiała ona znacznie wyższą jakość rozmów oraz możliwość skorzystania z internetu mobilnego z prędkością 7,2. Mb/s. Dzięki rozwojowi sieci, do 3G dołączały kolejne standardy takie jak UMTS czy HSPA-DC, które umożliwiały klientom dostęp do lepszej jakości i prędkości internetu mobilnego, którego szybkość wzrosła do 44. Mb/s.
Aktualnie każdy użytkownik internetu mobilnego chce, żeby wszystko działało jak najlepiej i ładowało się błyskawicznie, co spowodowało podjęcie przez część operatorów decyzji o wyłączeniu 3G na rzecz jej następców, czyli sieci 4G LTE oraz sieć 5G. 4G LTE to lepsza jakość połączeń głosowych oraz dużo szybszy internet mobilny. Nic więc dziwnego, że wyłączenie 3G dzieje się na całym świecie.
Jak przygotować się na wyłączenie 3G w Polsce?
Wyłączenie 3G w Polsce wymaga od klientów przygotowania. Przede wszystkim muszą mieć telefon, który obsługuje VoLTE, czyli technologię umożliwiającą nawiązywanie połączeń głosowych z użyciem sieci 4G. Bez niej połączenia telefoniczne oraz internetowe mogą być złej jakości. To czy dany telefon jest wyposażony w VoLTE, sprawdzisz w jego opisie na stronie producenta, w ustawieniach urządzenia lub u swojego operatora.
Jeśli posiadasz telefon obsługujący VoLTE, to upewnij się także, czy masz kartę SIM typu 4G LTE, USIM lub eSIM. Aby to zrobić, musisz tylko sprawdzić, jaki napis widnieje na Twojej karcie SIM (w przypadku eSIM mowa o karcie wirtualnej, zatem w urządzeniu po prostu nie będzie fizycznej SIMki). Klienci nju mobile mogą sprawdzić swój telefon i kartę SIM wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści „KARTA” pod numer 80233. Jeśli karta jest przestarzała, po prostu wymień ją na nowszą – pamiętaj przy tym, że taka konieczność wcale nie musi oznaczać utraty dotychczasowego numeru telefonu. Możesz poprosić swojego operatora o wymianę karty na nowocześniejszą; wówczas wyda po prostu nową SIMkę do numeru, z którego już korzystasz.
Kiedy wyłączenie 3G w Polsce?
Kiedy wyłączenie 3G dojdzie do skutku, zasoby wykorzystywane w tej sieci przejdą na rozwój nowszego odpowiednika. Stanie się tak, ponieważ dojdzie do refarmingu pasm pozyskanych z 3G w celu ulepszenia sieci 4G LTE i 5G. Dzięki temu klienci zyskają szybszy internet i połączenia znacznie wyższej jakości, a więc charakteryzujące się czystszym dźwiękiem bez zakłóceń. Nie jest to zmiana, której trzeba się obawiać – przeciwnie, daje nowe możliwości, które wpłyną na rozwój sieci.
A kiedy nastąpi wyłączenie 3G w Polsce? Wszystko zależy od operatora. nju mobile należy do grupy kapitałowej Orange Polska, co oznacza korzystanie ze wspólnych stacji bazowych i częstotliwości. Wspólnie rozpoczynamy proces wyłączania naszej sieci 3G we wrześniu 2023 roku, a koniec prac jest planowany na 2025 rok.
Proces ten zostanie podzielony na obszary. W drugiej połowie września bieżącego roku wyłączenie 3G w Orange i nju mobile obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański i złotowski oraz częściowo pilski i walecki. Reszta obszarów wyłączana będzie stopniowo, aż do momentu wyłączenia 3G dla naszych klientów z całej Polski.
Jak wyłączyć 3G?
Nie musisz też martwić się o to, jak wyłączyć 3G samodzielnie. To my zajmujemy się wszystkim – po Twojej stronie leży wyłącznie upewnienie się, że Twoje urządzenie i karta SIM umożliwią korzystanie z nowszych, lepszych sieci. Co więcej, kiedy wyłączenie dojdzie do skutku, z pewnością się o tym dowiesz. Zadbamy bowiem o to, by każdy klient wiedział odpowiednio szybko o wyłączeniu 3G w swoim rejonie, a tym samym zdążył dokonać ewentualnej wymiany telefonu czy karty. A jeśli nie musisz nic zmieniać, to pewnego dnia po prostu zauważysz, że Twój internet mobilny działa zdecydowanie lepiej, strony ładują się szybciej, filmy i seriale nie zacinają się podczas oglądania, a dynamiczne gry multiplayer są pozbawione lagów. To zmiana na lepsze, której trudno będzie nie dostrzec!