Telefon gamingowy – czemu się nagrzewa?

Jeszcze do niedawna tylko komputery i konsole były uważane za sprzęty odpowiednie do grania. Obecnie jest inaczej, a coraz więcej osób – zwłaszcza młodych – sięga raczej po smartfony, które również pozwolą im na ogrywanie ulubionych tytułów i czerpanie radości z rozgrywki. Dlaczego jednak telefony gamingowe się nagrzewają i czy powinno to niepokoić?

Telefony do gier: co je różni od pozostałych smartfonów?

Przy wyborze telefonu, który ma posłużyć m.in. do grania, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym m.in. te dotyczące procesora. Jak część osób może się domyślać, im „mocniejszy” procesor, tym lepiej; na jego wydajność ma wpływ zarówno liczba rdzeni, jak i moc (wartość taktowania). Telefony gamingowe często mają moc sięgającą nawet 2,8 GHz – co pokazuje również, jak szybko rozwija się rynek smartfonów i jak bardzo producentom zależy na tym, by telefony przez nich oferowane odpowiadały na potrzeby różnych grup odbiorców. Przy wyborze telefonu dobrze też wziąć pod uwagę pamięć RAM; podobnie jak w przypadku procesora, im większa pamięć RAM (przechowująca aktualnie uruchomione programy, w tym również gry) tym lepiej, ponieważ używane programy i aplikacje działają płynniej i szybciej się uruchamiają. Jeśli smartfon ma faktycznie być wykorzystywany m.in. do grania, warto rozważyć zakup modelu, który ma co najmniej 6 GB RAM-u – choć nie da się ukryć, że obecnie dostępne są również modele o nawet dwukrotnie większej pamięci RAM.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli ktoś myśli o zakupie telefonu gamingowego? Nie bez znaczenia jest też wyświetlacz i wszystko, co z nim związane. Dobrym przykładem jest choćby częstotliwość odświeżania, która ma ogromne znaczenie przy dynamicznych grach, w których dużo się dzieje – im wyższa częstotliwość odświeżania, tym większa szansa na to, że animacje będą płynne, a gra na telefon nie będzie się ciąć w strategicznym momencie (wszyscy fani gier FPS na pewno doskonale wiedzą, dlaczego jest to tak ważne). W przypadku wyświetlacza warto też zwrócić uwagę na to, by był… odpowiednio duży – nie da się ukryć, że znacznie wygodniej gra się na telefonie, którego wyświetlacz jest nieco większy od przeciętnego. Oczywiście ważna jest też rozdzielczość tego wyświetlacza.

Osoby poszukujące telefonu gamingowego powinny też zwrócić uwagę m.in. na pojemność baterii (zwłaszcza jeśli zależy im na tym, by nie podłączać cały czas telefonu do zasilacza czy powerbanka) czy głośniki i jakość dźwięku. Fani gier na telefon, którzy są w stanie zapłacić więcej za smartfon gamingowy, mogą też zainteresować się modelami posiadającymi triggery, czyli specjalne przyciski zwiększające np. szybkość i dokładność celowania (ponownie miłośnicy gier FPS będą doskonale wiedzieć, dlaczego jest to tak istotne).

Warto zadbać też o transfer danych

Zbyt niski limit transferu danych może nie tylko utrudnić życie osobom, które intensywnie korzystają z internetu na telefonie do pracy, komunikacji z innymi czy oglądania filmów, ale też zapalonym graczom, którzy najchętniej grają w gry online. Z jednej strony warto zatem zadbać o to, by limit był odpowiednio wysoki (albo postawić na pakiet bez limitów), z drugiej można też postarać się ograniczyć zużycie transferu danych na telefonie, jeśli chodzi o inne aplikacje i programy. Dobrym pomysłem może być np. instalacja „lżejszych” wersji niektórych aplikacji czy oglądanie filmów w niższej rozdzielczości.

O ile jednak nikogo nie powinien raczej dziwić wybór parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie telefonu gamingowego czy fakt, że lepiej zadbać o odpowiedni transfer danych, o tyle wątpliwości może budzić to, że smartfony do gier często szybko się nagrzewają. Czy to normalne?

Czemu telefon się nagrzewa? Przy intensywnym graniu to właściwie nieuniknione

Co do zasady silne eksploatowanie telefonu sprawia, że urządzenie się nagrzewa – i dotyczy to zarówno smartfonów, jak i tabletów czy laptopów. Jeśli telefon zużywa dużo prądu, nie ma nic dziwnego w tym, że urządzenie się nagrzewa. Nie ma się zatem czym przejmować, chyba że temperatura telefonu zaczyna przekraczać standardowe wartości (ok. 45 stopni Celsjusza). W takim wypadku konieczna może być wizyta u specjalisty, który oceni, dlaczego telefon się przegrzewa.

Warto też zadbać o to, by regularnie aktualizować oprogramowanie, co pozwoli na wydajniejsze działanie aplikacji i zmniejszenie obciążenia procesora. Dobrym pomysłem jest też regularne usuwanie zbędnych programów, wyłączanie funkcji, które nie są w danym momencie potrzebne czy pamiętanie o tym, by nie używać intensywnie telefonu przez bardzo długi czas.