SMS-y Premium – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Informacja o konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, zachęta do przeczytania horoskopu, reklama nowego produktu z możliwością wcześniejszego zakupu w obniżonej cenie. To tylko niektóre przykłady SMS-ów Premium, na które zwykle wystarczy odpowiedzieć jednym, krótkim słowem, by przypadkowo uruchomić płatną subskrypcję.

SMS-y Premium – czym są?

SMS-ów Premium to nic innego jak SMS-y o podwyższonej opłacie. Mogą to być zarówno wiadomości wychodzące, jak i przychodzące, które klienci otrzymują w formie prenumeraty. Za SMS-y Premium są pobierane opłaty, których wysokość waha się od kilkudziesięciu groszy do ponad 30 złotych. Opłata naliczana jest po wysłaniu wiadomości o określonej treści na wybrany numer premium lub po wysłaniu odpowiedzi o właściwej treści na otrzymanego SMS-a o podwyższonej płatności. Szczególną uwagę należy zwrócić na serwisy działające w oparciu o płatne SMS-yi MMS-y przychodzące (tzw. SMS-y MT, MMS-y MT), gdyż w ich przypadku Abonent traci kontrolę nad kosztami związanymi z korzystaniem z tego typu usługi.

SMS-y o podwyższonej opłacie – nadużycia

Niestety, nie zawsze SMS-y Premium służą do opłacenia prenumeraty ulubionego czasopisma, zagłosowania na swojego faworyta w programie telewizyjnym, udziału w konkursie czy wsparcia kogoś potrzebującego. Istnieje bardzo wiele podmiotów, które wykorzystują płatne SMS-y do notorycznego naciągania abonentów, oferując im w zamian fikcyjne usługi. Oszuści próbują nakłonić nieświadomych abonentów do zapisywania się do płatnych subskrypcji, a robią to chociażby poprzez wysyłanie e-maili i SMS-ów, w których proponują atrakcyjne oferty, do których klienci otrzymają dostęp po zapisaniu się do newslettera lub wysłaniu SMS-a o określonej treści.

SMS-y Premium – jak je rozpoznać?

Numery z których wysyłane są SMS-y o podwyższonej opłacie, zwykle składają się z czterech lub pięciu cyfr, dzięki czemu, bardzo łatwo je odróżnić od standardowych numerów telefonów. Numery premium mogą zaczynać się od cyfry z przedziału 5-9. Pozostałe cyfry w numerze, pozwalają ustalić, ile będzie kosztowało wysłanie SMS-a na podany numer. Przed wysłaniem takiej wiadomości, warto sprawdzić koszt jej wysłania w cenniku, ponieważ za SMS-y Premium zawsze jest pobierana podwyższona opłata i tego typu SMS-y specjalne nie są wliczane w żadne pakiety darmowych wiadomości czy usługi bez limitu.

Płatne SMS-y – jak je zablokować?

Klienci, którzy nie chcą korzystać z usług premium i chcą się zabezpieczyć również przed przypadkowym, niechcianym skorzystaniem z takiej opcji, mają taką możliwość. By móc w pełni kontrolować wydatki ponoszone na usługi o podwyższonej opłacie, wystarczy aktywować na telefonie odpowiednią blokadę. W tym celu trzeba wejść na swoje konto na njumobile.pl i w zakładce Usługi w kategorii Blokadywybrać odpowiednią opcję. To spowoduje, że wybrane usługi premium zostaną zablokowane, a próba skorzystania z tego rodzaju serwisu zakończy się niepowodzeniem.

SMS-y Premium – prawo po stronie klienta

Żeby zminimalizować ogromną ilość nadużyć związanych z SMS-ami Premium i lepiej chronić poszkodowanych klientów, Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało stosowne zmiany w Prawie telekomunikacyjnym. Dotychczas, to abonent mógł sam określić, czy chce korzystać z płatnych SMS-ów i do jakiej kwoty. Jeśli tego nie zrobił, łatwo mógł stać się ofiarą nieuczciwych firm. Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało wprowadzenie domyślnego progu na usługi premium – 35 złotych, zmiana wchodzi w życie w grudniu 2018 r. Po przekroczeniu tej kwoty, klient zostanie o tym niezwłocznie poinformowany, a usługi o podwyższonej płatności zostaną zablokowane. Będzie je można odblokować jedynie na życzenie abonenta.

Natomiast już od 1 plistopada 2018 r., aby uchronić klientów przed niechcianymi i niekontrolowanymi kosztami związanymi z SMS-ami i MMS-ami MT, w nju mobile zostanie zablokowana możliwość subskrypcji do tego typu serwisów.

Abonenci, którzy przed 1 listopada aktywują taki serwis lub będą do niego zapisani będą mogli z niego nadal korzystać na dotychczasowych zasadach do momentu samodzielnego wyłączenia.