Smartfon do nagrywania filmów – jak wybrać?
Smartfony mają kompaktowe rozmiary i mamy je zawsze pod ręką, nic więc dziwnego, że wykorzystujemy je nie tylko do komunikowania się z najbliższymi czy surfowania po sieci. Z pomocą najnowszych modeli możemy nagrywać filmiki nie różniące się jakością od tych robionych przy pomocy profesjonalnego cyfrowego sprzętu. Docenią to nie tylko influencerzy, ale także wszyscy ci, którym zależy na wysokiej jakości nagrań z rodzinnych uroczystości czy wakacji. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy telefon do nagrywania filmów i na jakie parametry sprzętu trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Smartfon do nagrywania filmów – komu się może przydać?
Czasy, gdy telefon służył wyłącznie do wykonywania połączeń głosowych i wysyłania wiadomości tekstowych minęły bezpowrotnie. Zdecydowana większość z nas wykorzystuje smartfona do przeglądania internetu, słuchania muzyki, a także robienia zdjęć czy tworzenia filmików. Ponieważ część nagrań zamieszczamy w social mediach, zależy nam na tym, aby były one jak najlepszej jakości, dlatego też warto posiadać sprzęt, który umożliwia tworzenie profesjonalnego wideo.
Nagrywanie filmów i wrzucanie ich do sieci staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników internetu. Powszechność serwisów umożliwiających bezpłatne umieszczanie filmików wskazuje na to, że naszym ulubionym środkiem przekazu medialnego stał się ruchomy obraz. Wykorzystują to influencerzy, vlogerzy czy tiktokerzy, dla których posiadanie dobrego telefonu do nagrywania filmów to być albo nie być. To jednak nie jedyna grupa, której zależy na najlepszej jakości nagraniach. Również jeśli nasze filmiki trafiają wyłącznie do prywatnych folderów, zależy nam na jak najlepszym efekcie. Jaki smartfon do nagrywania filmów sprawdzi się najlepiej?
Jaki smartfon do nagrywania filmów wybrać?
Wybierając smartfon do nagrywania filmów, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- Rozdzielczość – jest to ilość pikseli wyświetlanych na konkretnym ekranie (wyraża się ją w postaci liczby px w poziomie oraz w pionie) – im ich więcej, tym lepsza rozdzielczość, a im większa rozdzielczość, tym z kolei ostrzejszy obraz. Jeszcze do niedawna standardem była rozdzielczość Full HD (czyli 1920×1080 px), kilka lat temu pojawiła się jednak opcja 4K (3840 x 2160 px). Początkowo była ona osiągalna tylko na profesjonalnych kamerach cyfrowych, od jakiegoś czasu dostępne są już telefony z rozdzielczością 4K. Charakteryzują je żywe podświetlenie ekranu, realistyczne barwy oraz wysoki kontrast.
- Aparat – dobry aparat w telefonie to podstawa nagrywania wysokiej jakości filmów. Należy zwrócić uwagę na rozmiar matrycy oraz stosunek liczby megapikseli do jej wielkości, a także liczbę obiektywów – standardem jest kilka obiektywów aparatu głównego oraz przednia kamerka do selfie. Istotne są również wysoka jasność obiektywu, obiektyw szerokokątny, stabilizacja optyczna oraz wartość przysłony.
- Pamięć wewnętrzna i RAM – im wyższa jakość wideo, tym więcej miejsca ono zajmuje – nawet najlepszej jakości aparat i najwyższa rozdzielczość mogą więc okazać się bezużyteczne, jeśli nie posiadamy odpowiednio dużej pamięci w telefonie. Jeżeli aktywnie korzystamy ze smartfona i nagrywamy mnóstwo filmów, zdecydujmy się na telefon z dużą pamięcią wewnętrzną, minimum 128 GB. Przed zakupem smartfona warto upewnić się także, czy posiada on slot na karty pamięci, która może okazać się konieczna, gdy zabraknie nam miejsca w komórce.
- Bateria – pojemny akumulator w smartfonie to podstawa, gdy dużo z niego korzystamy, np. nagrywając filmiki. Należy też zwrócić uwagę na czas ładowania – im mniejszy, tym oczywiście lepiej.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie?
W jakiej rozdzielczości nagrywać filmy na YouTube?
YouTube jest największym i najpopularniejszym portalem z filmami zamieszczanymi przez użytkowników – to oczywiste. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aż 70% osób ogląda nagrania na urządzeniach mobilnych, dlatego też tak ważna jest ich rozdzielczość. Najpopularniejsze jakości obrazu na YouTube to:
- 720 p, czyli 1280x720 px (HD),
- 1080 p, czyli 1920x1080 px (Full HD),
- 1440 p, czyli 2560x1440 px (Quad HD),
- 2160 p, czyli 3840x2160 px (4K, inaczej Ultra HD).
Dzisiejsza technologia daje niemal każdemu w sieci możliwość zostania YouTuberem. Nagrywając filmiki smartfonem, nie wybierajmy jednak najniższej dostępnej jakości, zdecydujmy się przynajmniej na 1080 p. Ustawmy także odpowiedni klatkaż (ilość klatek na sekundę) – filmy nagrane w 24, 25 lub 30 kl./s wyglądają najbardziej naturalnie. Ponadto zadbajmy o dobre oświetlenie.