Rozmowy przez internet – najpopularniejsze aplikacje i programy do rozmów online
Potrzebujesz dobrego i darmowego komunikatora online? Poniżej zestawienie 10 najpopularniejszych, a więc najlepszych programów do rozmów online, również dla graczy, a także tych do prowadzenia wideokonferencji.
Pandemia zmieniła wiele w podejściu do pracy zdalnej – wiele firm nadal pracuje i będzie pracować w takiej formule. Jeśli ogłoszone będą kolejne lockdowny, to również bliscy i znajomi będą musieli spotykać się głównie online. To powoduje, że coraz więcej osób korzysta z programów do rozmów online. Podpowiadamy z jakich komunikatorów online warto korzystać.
Najlepsze darmowe komunikatory online
Oto zestawienie najpopularniejszych programów do rozmów online, dzięki którym można prowadzić darmowe rozmowy przez internet.
Skype
Skype to komunikator niemalże nieśmiertelny, ponieważ tyle lat upłynęło od jego premiery, a wciąż, mimo wielu konkurencyjnych programów, jest bardzo popularny na całym świecie. Służy do prowadzenia rozmów głosowych i wideo. Istnieje możliwość nagrywania rozmów i wysyłania SMS-ów, udostępniania zdjęć i filmów oraz wewnętrznej komunikacji za pomocą czatów. Można skontaktować się z osobą, która nie ma zainstalowanej tej aplikacji.
To wielofunkcyjny komunikator, bardzo popularny na całym świecie, a w niektórych krajach wręcz obowiązkowy. Aplikacja ta należy do Facebooka. Można wysyłać wiadomości tekstowe, przeprowadzać wideorozmowy, czyli darmowe rozmowy przez internet. Rozmowy tekstowe można prowadzić w czatach grupowych – skupiających ok. 200 osób. Można przesyłać zdjęcia, filmy i dokumenty. Aplikacja ta pobiera kontakty z książki telefonicznej.
Signal
Alternatywą dla osób, które cenią prywatność jest komunikator Signal, który wykorzystuje szyfrowanie end-to-end oraz ma opcję ustawienia czasu, po którym historia czatów zostaje usunięta. Można wykonywać połączenia telefoniczne przez internet, przeprowadzać wideorozmowy i przesyłać wiadomości.
Facebook Messenger
Najpopularniejszym komunikatorem online jest niewątpliwie Messenger. Mogą z niego korzystać również osoby, które nie mają zainstalowanego Facebooka, gdyż są to oddzielnie aplikacje. Można kontaktować się ze znajomymi – także w grupach, przesyłać pliki, wiadomości głosowe i prowadzić wideorozmowy.
Telegram
Alternatywą dla Messengera jest Telegram. Dzięki niemu można szybko i prosto przesyłać tekst, zdjęcia, filmy i inne pliki oraz notatki głosowe. Można tworzyć grupy składające się aż z 20 000 użytkowników. Co więcej, można usunąć wiadomości po określonym czasie.
Microsoft Teams
To komunikator online dla osób pracujących w grupach. Jego celem jest ułatwienie wymiany informacji. Daje możliwość grupowego, ale także indywidualnego połączenia audio i wideo, wysyłania wiadomości tekstowych, przesyłania plików – w ramach prywatnych i grupowych czatów. Posiada opcję udostępniania ekranu. Maksymalna liczba użytkowników w darmowej wersji to 300. Można zaprosić do rozmowy gościa.
Viber
Alternatywą dla Skype’a i WhatsAppa jest Viber. Można prowadzić rozmowy audio i wideo. Viber ma także opcję wysyłania wiadomości, przesyłania zdjęć, notatek głosowych i filmó w. Jego zaletą jest bardzo intuicyjny interfejs.
Line
Dość popularny jest także japoński komunikator online LINE. Można przeprowadzać rozmowy głosowe i wideo – nawet z 200 osobami jednocześnie, prowadzić czaty, udostępniać pliki znajomym i wiadomości głosowe.
TeamSpeak
Ta aplikacja to jedna z lepszych propozycji dla graczy i to zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i działania. Można prowadzić rozmowy w formie grupowego czatu – ma rozbudowany system nadawania uprawnień i opcje regulacji jakości dźwięku. Istnieje możliwość wysyłania wiadomości i plików oraz korzystania z szyfrowania AES wszystkich danych na serwerze/konkretnych kanałów. Użytkownicy mogą korzystać z dodatków pozwalających na personalizację.
Discord
To z kolei program do rozmów online dla wymagających graczy. Jest całkowicie darmowy w pełnej funkcjonalności – nie ma konieczności opłacania serwerów dla większej liczby graczy. Można prowadzić rozmowy głosowe, przesyłać wiadomości i pliki. Można nadawać uprawnienia i wyświetlać informacje podczas rozgrywki. Jedyną wadą jest brak możliwości integracji z YouTube Gaming i Twitch.
A jeśli potrzebny jest program do wideokonferencji…
To również mamy kilka propozycji. Programy te umożliwiają prowadzenie wideokonferencji. Znajdą zastosowanie nie tylko podczas pracy zdalnej, a więc do celów biznesowych, ale także w codziennym życiu do rozmów z bliskimi i znajomymi. Do najpopularniejszych programów do wideokonferencji zaliczają się: Zoom (połączenia wideo do 100 osób za darmo, w płatnej nawet do 1000 osób), Skype (50 osób), Google Duo (maksymalnie 8 osób jednocześnie), WhatsApp (max. 4 osoby jednocześnie), Viber (max. 5 osób) oraz Discord (max. 10 osób). Do prywatnych zastosowań przydatny będzie praktycznie każdy z wymienionych programów, natomiast jeśli chcesz go wykorzystać do celów biznesowych, to najlepszym wyborem jest Zoom (także wtedy, gdy chcesz spotkać się online z baaardzo dużą rodziną).