jedziesz na wakacje? dowiedz się wszystkiego o roamingu w Unii Europejskiej
wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w wielu domach trwają już przygotowania do letnich wojaży. w przypadku zagranicznych wyjazdów, oprócz spakowania walizki i zaplanowania pobytu, warto pomyśleć o formie kontaktowania się z najbliższymi, którzy zostają w Polsce.
Roaming a połączenia międzynarodowe
Wiele osób mylnie kojarzy roaming i połączenia międzynarodowe, jako ten sam rodzaj usługi.
W rzeczywistości, roaming umożliwia wykonywanie połączeń do Polski lub innych krajów poza granicą Polski, podczas pobytu w innym kraju. Natomiast o połączeniach międzynarodowych można mówić wtedy, gdy dzwoni się z Polski za granicę. Ta druga sytuacja wiąże się z dodatkowymi opłatami za połączenie, określonymi w cenniku usług wybranej taryfy. Łatwo rozróżnić takie połączenia, ponieważ charakteryzują się prefiksem innym, niż +48 (0048).
Wyraźnie więc widać, że roaming i połączenia międzynarodowe to dwie odrębne kwestie, które funkcjonują na innych zasadach. Świadomość tego, może pomóc uniknąć ponoszenia niespodziewanych kosztów za telefonowanie poza granicami swojego kraju.
Jak działa roaming w Unii Europejskiej?
Roaming w Unii Europejskiej (określanej też Strefą 1), od 15 czerwca 2017 roku działa na nowych zasadach. Są one korzystniejsze niż poprzednie dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych. Teraz, w ofercie nju na abonament, dzwoniąc z terytorium UE np. do Polski, nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat. Koszty połączenia wychodzącego, ale też wysłania SMS-a i MMS-a, a także korzystania z internetu, w ramach roamingu w UE, są zgodne z cennikiem krajowych połączeń, określonych w taryfie, z której się korzysta. W zależności od abonamentu, takie połączenia mogą być nawet darmowe i nielimitowane. Tym samym, nie ma znaczenia, czy dzwoni się albo wysyła SMS-y zza granicy, czy będąc w Polsce.
Całkowicie bezpłatne jest też odbieranie połączeń przychodzących, w trakcie pobytu poza Polską, w jednym z krajów Unii Europejskiej.
W przypadku oferty nju na kartę opłaty w roamingu w Stefie 1 są powiększone o symboliczne dopłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE.
Jak działa roaming w Unii Europejskiej?
W nju, opłaty za połączenia w ramach roamingu w UE, są uzależnione od rodzaju oferty:
1) oferta na abonament:
- wszystkie połączenia wychodzące, wysyłanie SMS-ów i MMS-ów oraz korzystanie z internetu, są zgodne z wybraną taryfą, np. w nju na abonament „bez limitu 29 zł” połączenia wykonane na numery komórkowe i stacjonarne, SMS-y i MMS-y są bez limitu, otrzymujesz też 2,43 GB do wykorzystania w UE;
- każdy okres rozliczeniowy to nowy limit GB do wykorzystania podczas pobytu za granicą;
- odbieranie połączeń przychodzących jest bezpłatne.
W przypadku korzystania z internetu, w każdej ofercie określone są limity GB w UE (do wykorzystania w ramach krajowego pakietu głównego):
- nju na abonament "bez limitu 39 zł" – 3,26 GB,
- nju na abonament "bez limitu 29 zł" – 2,43 GB,
- nju na abonament "bez limitu 19 zł" – 1 GB.
2) oferta na kartę:
- opłaty za połączenia, SMS-y, MMS-y i internet są takie jak w kraju, powiększone o dopłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE: 5 gr za minutę połączenia wychodzącego, 2 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłany SMS,0,1845 gr (0,001845 zł) za 1 MB transmisji danych lub wysłany MMS (1,89 zł za 1 GB);
- w przypadku braku aktywnej usługi, która obniża koszty, opłaty są takie same, jak w cenniku obowiązującym w Polsce: minuta połączenia wychodzącego – 19 gr, SMS – 9 gr, MMS – 19 gr, 1 MB połączenia internetowego – 19 gr, powiększone o dopłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE;
- w przypadku aktywnej usługi obniżającej koszty po osiągnieciu limitu wydatków w Twojej usłudze za połączenia wychodzące, SMS-y i MMS-y płacisz tylko dopłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE, otrzymujesz też Limit GB, w ramach którego pobierana jest tylko opłata dodatkowa w wysokości 0,1845 gr/MB (1,89 zł za 1 GB)
- opłata za odbieranie połączeń przychodzących jest równa dopłacie wynikającej z decyzji Prezesa UKE, czyli 2 gr/min;
Roaming w UE - kraje
Do krajów Strefy 1 należą: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.
Co ważne, w przypadku północnej części Cypru, która jest Turecką Republiką Cypru Północnego, opłaty są zgodne z taryfą obowiązującą w Turcji. Jest to bowiem Strefa 2 (Unia Europejska to Strefa 1).