Przegrzany telefon – skutki, zapobieganie, naprawa
W trakcie korzystania ze smartfona czujesz, że się nagrzewa? Przegrzany telefon to sprawa, której nie warto ignorować – wysoka temperatura urządzenia mobilnego może doprowadzić nawet do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Dowiedz się, dlaczego telefon się grzeje, jakie mogą być tego skutki i jak je naprawić.
Dlaczego telefon się nagrzewa? Objawy i skutki
Zaczyna się dość niewinnie – bierzesz smartfon do ręki, odblokowujesz go i włączasz ulubioną grę. Spędzasz miło czas, odprężasz się, nabijasz kolejny level i odkrywasz coraz to nowsze lokalizacje na mapie…i nagle zdajesz sobie sprawę, że urządzenie jest rozgrzane tak, że nie możesz utrzymać go w ręce.
Obciążenie procesora
Dlaczego telefon się grzeje? Odpowiedź jest prosta – to wszystko przez obciążenie, wywołane używanymi aplikacjami, które wymagają od procesora zużycia dużej ilości mocy. Straty energetyczne emitują ciepło. Oczywiście nie za każdym razem może okazać się to zagrożeniem dla urządzenia. Nie masz powodów do zamartwiania się, jeżeli jego temperatura obniża się szybko, a jej wzrost był spowodowany włączeniem obciążającej aplikacji.
Wysoka temperatura i działanie promieni słonecznych
Istnieją jeszcze dwa najpopularniejsze powody, dlaczego telefon się przegrzewa: gdy jest podłączony do ładowania lub gdy jest wystawiony na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury zewnętrznej.
Skutki przegrzanego telefonu mogą być przeróżne. Jednym z nich jest utrudnione korzystanie z jego podstawowych funkcji, takich jak wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Następstwem zbyt wysokiej temperatury smartfona, może być też zawieszanie się aplikacji, a zaraz po tym samoczynne wyłączenie się urządzenia.
Zobacz także: Polacy w pracy zdalnej - jak żyliśmy podczas lockdownu?
Przegrzany telefon – jak temu zapobiec?
Znasz przyczynę, dlaczego telefon grzeje się i chcesz temu zapobiec? Poznaj kilka sposobów na to, aby Twój smartfon się nie przegrzewał:
Sprawdź, czy urządzenie obsługuje szybkie ładowanie
Twój smartfon szybko się nagrzewa podczas podłączenia do prądu? Sprawdź, czy został odpowiednio dobrany sposób ładowania! Niektóre z nich nie obsługują tzw. fast time charging, czyli szybkiego ładowania. Przez to dostarczana energia nie może zostać w pełni wykorzystana przez urządzenie mobilne i jest przekształcana w ciepło.
Gry mobiale ni dl świecie gra w gry na telefon?
Darmowe gry na telefon?
Zobacz także: 10 rad, jak prawidłowo ładować baterię w telefonie
Niezaktualizowane oprogramowanie i aplikacje
Jest to błąd tych osób, które nie lubią poświęcać czasu na robienie uaktualnień. Pamiętaj – niezoptymalizowane urządzenie może wymagać więcej nakładów pracy procesora, co przełoży się na zwiększenie temperatury smartfona. Regularne aktualizowanie oprogramowania oraz aplikacji jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Zbyt intensywne użytkowanie
Lubisz oglądać filmy w wysokiej jakości? A może jesteś fanem gier, które posiadają realistyczną grafikę? Mają one bardzo duży wpływ na pracę procesora, który musi przy tym wykorzystać całą swoją moc obliczeniową. Jeżeli czujesz, że Twoje urządzenie mobilne się przegrzewa, warto zrobić chwilę przerwy lub zrezygnować z wysokiej jakości obrazu.
Bluetooth, dane komórkowe i aplikacje działające w tle mogą być kolejnym powodem, dlaczego telefon się przegrzewa. Po użyciu staraj się wyłączać to, z czego już nie korzystasz – wspomoże to pracę systemu smartfona.
Zobacz także: Gry na telefon – w czym tkwi tajemnica popularności gier mobilnych?
Nieodpowiednie warunki przechowywania
Latem nietrudno o przegrzany telefon na słońcu – mimowolnie odkładasz urządzenie w dowolnym miejscu, co może mu zaszkodzić. Panująca wysoka temperatura potęguje działanie promieni słonecznych, a to skutkuje jeszcze szybszym nagrzaniem się smartfona. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – staraj się przechowywać go w przewiewnym i chłodnym miejscu.
Zobacz także: Jak dbać o smartfon zimą?
Używaj oryginalnych akcesoriów
Chcesz zaoszczędzić i wybierasz najtańsze, nieoryginalne akcesoria do swojego smartfona? Oto powód, czemu grzeje się Twój telefon – źle dobrana ładowarka oraz przewód mogą tylko zaszkodzić! Jeżeli szukasz zamienników, zdecyduj się na takie, których parametry odpowiadają urządzeniu mobilnemu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupisz tylko sprawdzony produkt i nie wpłynie na pracę smartfona.
Jak naprawić przegrzany telefon?
Co zrobić, aby przegrzany telefon zaczął działać? Zacznij od zmniejszenia jego temperatury – optymalna to 40°C. Nie wkładaj go do lodówki czy zamrażarki, bo możesz narazić urządzenie mobilne na jeszcze większe uszkodzenie! Skraplająca się woda źle wpłynie na elektronikę w smartfonie. Odłóż go w chłodne miejsce, z dala od słońca i wysokich temperatur.
Jeżeli udało Ci się schłodzić telefon, ale nadal masz problem z otwieraniem aplikacji, odebraniem połączeń czy z nawiązaniem łączności z Wi-Fi, spróbuj zrobić tzw. miękki reset. Zrestartujesz urządzenie bez konieczności usuwania jego danych i ustawień. Gdy problem nie ustępuje – przywróć ustawienia fabryczne smartfona.
Zobacz także: Odzyskiwanie danych z telefonu – jak przywrócić usunięte pliki?
Przegrzewający się telefon może też oznaczać konieczność naprawy w autoryzowanym serwisie. Wysoka temperatura urządzenia mobilnego może być związana z pracą baterii oraz zachodzących w niej procesach chemicznych. Jeżeli problem pojawia się w trakcie ładowania, a używasz oryginalnych akcesoriów, może okazać się, że przyczyna leży po stronie gniazda w telefonie.