Prędkość światłowodu – jaka jest odpowiednia dla domowych potrzeb?
Internet światłowodowy jest znany z niezawodności oraz niezwykłej prędkości wysyłania oraz pobierania danych. Co ciekawe, jego możliwości nie są jeszcze do końca znane. Inżynierowie wciąż sprawdzają maksymalną prędkość światłowodu, regularnie publikując nowe rekordy. W 2021 roku japońska grupa badawcza wykazała, że szybkość internetu światłowodowego może osiągnąć nawet 319 Tb/s! A jakie są obecne możliwości rynkowe – jaka może być szybkość światłowodu w domu i na którą warto się zdecydować?
Jaką szybkość światłowodu można wybrać?
Maksymalne możliwości światłowodu są naprawdę zawrotne. Ale na ten moment pozostają rekordami inżynierów, którzy sprawdzają, jak wiele można z niego wyciągnąć. Co nie zmienia faktu, że realne oferty internetu światłowodowego również zapewniają błyskawiczne pobieranie oraz wysyłanie danych – w tym bardzo dużych plików.
Światłowód nju mobile oferuje dwie opcje wyboru szybkości światłowodu:
- prędkość pobierania do 300 Mb/s i wysyłania do 50 Mb/s,
- prędkość pobierania do 200 Mb/s i wysyłania do 30 Mb/s.
Ze względu na to, że światłowód jest dużo bardziej stabilny od internetu LTE, działa zdecydowanie efektywniej. Porównując te dwie technologie, przy założeniu, że obie oferują identyczną szybkość działania, łatwo dostrzec różnicę. Przesyłanie danych w przypadku światłowodu odbywa się za pomocą fali świetlnej, która jest zdecydowanie sprawniejsza od tradycyjnych fali radiowych.
Co więcej, trudne warunki pogodowe nie wpływają na szybkość światłowodu i jego stabilność działania, co niestety ma miejsce w przypadku „zwykłego” łącza. W efekcie 300 Mb/s maksymalnej prędkości światłowodu zapewnia dużo lepszy efekt, niż 300 Mb/s internetu LTE.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zasady działa internetu światłowodowego? Przeczytaj również: Jak działa światłowód?
Jaka prędkość światłowodu będzie najlepsza na potrzeby domowe?
Sprawdźmy teraz, jak te wszystkie informacje wyglądają w praktyce. Potrzeby domowe pod względem korzystania z internetu bywają naprawdę spore. Kilkuosobowa rodzina, jedna osoba pracuje zdalnie, druga w tym czasie streamuje swoją rozgrywkę w grze online, kolejna ogląda mecz, a w międzyczasie ktoś wykonuje połączenie głosowe przez internet. A to tylko kilka z wielu aktywności, które podejmujemy w sieci. Na dodatek często łączą się z nią również przeróżne sprzęty domowe, takie jak inteligentne odkurzacze, telewizory, głośniki bezprzewodowe czy nawet smart-wiatraki lub pralki. Jaka prędkość światłowodu jest w stanie to wszystko udźwignąć?
W teorii szybkości sieci nigdy za wiele, w praktyce – po co płacić więcej za możliwości, których się nie wykorzysta? W przypadku internetu światłowodowego, wariant do 300 Mb/s prędkości pobierania oraz 50 Mb/s wysyłania danych będzie optymalny na potrzeby wielu gospodarstwa domowych. To szybkość, która zadowoli aktywnych użytkowników sieci, w tym graczy, osoby pracujące zdalnie czy miłośników kina. Posłużmy się tutaj przykładem Netflixa: aby oglądać filmy i seriale w jakości Ultra HD, wystarczy 25 Mb/s. Światłowód nju mobile zdecydowanie wystarczy na potrzeby domowe!
Jak sprawdzić prędkość internetu światłowodowego?
Masz już światłowód i chcesz sprawdzić, jak wysoką prędkość osiąga? Nic prostszego – wystarczy, że skorzystasz z darmowego internetowego narzędzia, takiego jak np. Speed Test Orange. Pomiar wykonasz, klikając start, a wynik uzyskasz po kilku sekundach. Autorzy takich rozwiązań zawsze zwracają uwagę na to, by przed rozpoczęciem testu odpowiednio się do niego przygotować:
- Komputer powinien być podłączony do sieci przy pomocy kabla, nie przez Wi-Fi. To istotne, ponieważ połączenie bezprzewodowe może ograniczać prędkość.
- Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto przenieść komputer możliwie jak najbliżej routera Wi-Fi.
- Jeśli sprawdzasz szybkość światłowodu na urządzeniu mobilnym, to również postaraj się znaleźć jak najbliżej routera.
- Zamknij wszystkie programy i aplikacje działające w tle – dzięki temu obniżysz obciążenie procesora.
Gotowe! Możesz rozpocząć pomiar prędkości swojego światłowodu.