LTE i 4G – nowoczesna technologia w służbie użytkowników smartfonów
LTE i 4G, to dwie dość enigmatyczne nazwy, które często pojawiają się w ofertach operatorów telefonii komórkowej.
Niuanse o których warto wiedzieć
Przekazy reklamowe kierowane do użytkowników nie podająwielu szczegółów – można się z nich przede wszystkim dowiedzieć, że dzięki tym technologiom prędkość transferu danych w telefonach komórkowych jest o wiele szybsza w porównaniu z innymi rozwiązaniami, co wydatnie zwiększa komfort korzystania z internetu w smartfonie. Korzystanie z sieci 4G i standardu LTE wciąż ma jednak wiele innych aspektów i niuansów, o których dobrze wiedzieć. Poniżej najważniejsze fakty na temat 4G i LTE.
4G – sieć czwartej generacji
4G to skrót od angielskiego sformułowania „4th Generation”. Oznacza po prostu czwartą generację telefonii komórkowej. Dyskusje o tym, które rozwiązanie faktycznie zapoczątkowało czwartą generację (4G) jeszcze trwają, ale powszechnie uznaje się, że uruchomienie pierwszej komercyjnej sieci 4G nastąpiło w Skandynawii w 2009 roku. Nowe rozwiązanie zastąpiło sieć 3G, która funkcjonowała od 2001 roku. W porównaniu ze swoją poprzedniczką, sieć 4G oferowała przede wszystkim wyższe prędkości transferu danych – w teorii nawet do 1 Gb/s. W praktyce i do użytku powszechnego prędkości są o wiele niższe, ale nadal oferują szybkość pobierania danych porównywalną z łączami kablowymi, a nawet szybszą.
LTE – standard transmisji danych
Tak szybkie transfery możliwe są dzięki nowemu standardowi transmisji danych, który nazywa się LTE (ang. Long Term Evolution). Pojęcia LTE często używa się razem z 4G lub nawet wymiennie. To właśnie wprowadzenie tego rozwiązania uznaje się za rozpoczęcie czwartej generacji telefonii komórkowej. W porównaniu z wcześniejszymi, LTE zapewnia nie tylko szybszy transfer, ale również zwiększenie efektywności łączy, zmniejszenie kosztów transmisji oraz uproszczenie architektury. Te cechy były najważniejsze przy projektowaniu standardu LTE. Sieć Trzeciej Generacji (3G) nie zakładała bowiem tak dynamicznego wzrostu zainteresowania korzystaniem z internetu w telefonach, w związku z tym szybko stała się niewydolna, a dodatkowo infrastruktura była droga w montażu i utrzymaniu.
4G LTE w Polsce dostępne niemal dla każdego
Sieć 4G LTE w Polsce jest ciągle rozwijana, ale już teraz szacuje się, że w zasięgu nadajników wykorzystywanych przez nju mobile znajduje się ponad 99% populacji kraju. Polska w rankingach prędkości pobierania za pośrednictwem sieci LTE zajmuje 45. miejsce na świecie (badanie przeprowadzono w listopadzie 2017 roku ). Wartość ta wynosiła przeciętnie ok 20 Mb/s. W czołówce rankingu znalazły się: Singapur – 46,64 Mb/s; Korea Południowa – 45,85 Mb/s oraz Norwegia – 42,03 Mb/s. Tuż za podium, z minimalną stratą do trzeciego miejsca, uplasowały się Węgry – 42,00 Mb/s. Polska nie ma jednak powodów do niepokoju, bo infrastruktura ciągle jest rozwijana, a wynik podobny do polskiego osiągany jest również w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jako ciekawostkę można podać bardzo niską pozycję Stanów Zjednoczonych w tym rankingu. Ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 13,98 Mb/s USA zajmuje dopiero 68. miejsce i sąsiaduje w tabeli z takimi krajami jak Malezja, Jordania czy Sri Lanka.
Sieć 4G LTE – o tym warto pamiętać
Wybierając ofertę, należy pamiętać, że operator podaje maksymalną możliwą prędkość transferu dla danego pakietu. Na osiągnięcie tej maksymalnej prędkości wpływ ma jednak kilka czynników. Przede wszystkim zasięg i odległość od nadajnika, ale również ukształtowanie terenu. Mimo to można przyjąć, że we wszystkich większych polskich miastach (ale także w wielu innych miejscach) bez problemu można osiągnąć maksymalną deklarowaną prędkość lub tylko nieznacznie niższą. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie telefony pozwalają na połączenie się z siecią 4G LTE. Związane jest to z jej częstotliwością, której część aparatów nie obsługuje. Dotyczy to jednak głównie starszych modeli – wybierając telefony wyprodukowane po 2015 roku, można być niemal pewnym, że będą miały możliwość połączenia z LTE. Zawsze można to również sprawdzić w specyfikacji każdego modelu dostępnej na stronie producenta lub u sprzedawcy. Warto jeszcze wspomnieć, że nowsze telefony często nie obsługują kart SIM starszego typu i wymagają włożenia karty micro- lub nano-SIM. W nju mobile można w bardzo prosty sposób samodzielnie wymienić taką kartę, a szczegóły tej procedury można znaleźć pod adresem http://www.njumobile.pl/oferta/wymiana-karty-sim-w-nju-mobile
4G i LTE – to warto wiedzieć
Sieć 4G i standard LTE powoli wypierają starszą sieć 3G. Jeszcze przez jakiś czas obie będą współistnieć, aby w każdym miejscu móc zapewnić użytkownikom dostęp do telefonii komórkowej i mobilnego internetu. Warto pamiętać, że telefony często automatycznie przełączają się między różnymi rodzajami sieci – łączą się z tą, która oferuje w danym miejscu lepszy zasięg. Jeśli telefon połączony jest z siecią 4G, to nad wskaźnikiem siły zasięgu lub tuż obok niego powinno się pojawić oznaczenie „LTE”, jeśli natomiast telefon połączony jest z siecią 3G, to w tym samym miejscu powinno się pojawić H lub H+ (od nazwy standardu przesyłu danych – HSPA lub HSPA+). Jeśli jednak telefon znów znajdzie się w zasięgu nowocześniejszej sieci, również automatycznie się na nią przełączy.