Kopie zapasowe danych - jak archiwizować zdjęcia?
Utrata zdjęć ze smartfona może być bardzo przykra. Żeby jej uniknąć, archiwizuj zdjęcia – dla pewności najlepiej na co najmniej dwa sposoby. Do wyboru masz chmury i różne nośniki fizyczne. Sprawdź, jakie rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych zasługują na szczególną uwagę.
Zdjęcia archiwizowane w chmurze – najprostsza kopia zapasowa danych
Najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób archiwizacji zdjęć to chmura – czyli prywatny dysk internetowy (więcej o internecie w nju mobile przeczytasz tu: njumobile.pl/oferta/internet-mobilny). Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?
- Natychmiastowy dostęp do danych, jeśli tylko masz pod ręką urządzenie podłączone do sieci;
- Możliwość automatycznej synchronizacji zdjęć – kopia każdej fotografii od razu trafia do chmury;
- Udostępnianie poszczególnych zdjęć i folderów innym – wystarczy wysłać odpowiedni link.
Do wyboru masz bardzo wiele różnych usług chmurowych (w tym także specjalizujących się w zdjęciach), a do najpopularniejszych należą: Zdjęcia Google i Dysk Google, Dropbox, Microsoft OneDrive, pCloud, Mega, Flickr czy MediaFire. Większość tych dysków internetowych dostępna jest zarówno w wersach płatnych, jak i bezpłatnych. Darmowe usługi przechowywania danych mają jednak pewne ograniczenia – na przykład wielkość i typ plików, a przede wszystkim liczba gigabajtów dostępnej przestrzeni.
Jeszcze do niedawna chyba najlepszą chmurą do archiwizowania zdjęć był Flickr. Teraz jednak w bezpłatnej wersji, zamiast 1000 GB przestrzeni jest limit 1000 zdjęć. Obecnie najciekawiej wśród darmowych chmur prezentują się Zdjęcia Google. Jeśli Twoje zdjęcia mają rozdzielczość nie większą niż 16 Mpix lub zgodzisz się na kompresję do tego formatu, nie obowiązuje Cię limit gigabajtów. Na zdjęcia o większej rozdzielczości masz natomiast 15 GB dzielone z Dyskiem Google. Dobre bezpłatne rozwiązania to także dysk internetowy Mega (50 GB limitu) oraz pCloud i MediaFire (po 10 GB).
Kopie zapasowe danych na nośnikach fizycznych
Przed erą dysków internetowych główną metodą archiwizacji zdjęć było zgrywanie ich na komputer. Nawet jeśli zdecydowanie wolisz wygodę, którą dają chmury, ciągle warto od czasu do czasu wykonać kopię zapasową danych na nośnik fizyczny. Żadna metoda archiwizacji nie zapewnia 100% pewności, lepiej więc stosować co najmniej dwie.
Żeby przegrać zdjęcia ze smartfona na komputer, połącz urządzenia kablem USB – micro USB lub przez Bluetooth i skopiuj pliki. Jeśli znasz lokalizację folderu ze zdjęciami na telefonie, zwykle nie będzie Ci potrzebne dodatkowe oprogramowanie. W przeciwnym razie skorzystaj ze specjalnego oprogramowania od producenta Twojego smartfona (Kies, HiSuite, LG PC Suite, Xperia Companion, iTunes itp.).
Jeśli nie chcesz zajmować miejsca w pamięci komputera, kopie zdjęć możesz następnie przegrać na dysk zewnętrzny. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też sieciowe dyski zewnętrzne wyposażone w moduł Wi-Fi. Gdy masz dostęp do internetu, zdjęcia z telefonu zarchiwizujesz bezpośrednio na taki nośnik.
Mniejsze dyski SSD z Wi-Fi z łatwością zabierzesz ze sobą wszędzie. Z kolei większy dysk sieciowy – tak zwany serwer NAS (ang. Network Attached Storage) o dużej pojemności jest bardzo wygodny w domu. Posłuży jako multimedialne biblioteka, do której dostęp mogą mieć różne urządzenia podłączone do domowej sieci Wi-Fi.
Archiwizacja zdjęć z telefonu bezpośrednio na pendrive lub dysk zewnętrzny
Kopię zapasową zdjęć możesz też zrobić nawet bez dostępu do internetu i bez komputera. Dane ze smartfona przegrasz bezpośrednio na pendrive, a często także na zewnętrzny dysk twardy. Jak to zrobić?
Po pierwsze, musisz mieć telefon, który obsługuje tryb OTG. Większość modeli na Androidzie to robi, ale niestety smartfony z systemem iOS lub Windows Phone już nie. Informację, czy Twój telefon wspiera OTG, możesz wyszukać w internecie albo sprawdzić to za pomocą aplikacji (np. OTG Checker ze sklepu Google Play).
Po drugie, potrzebujesz odpowiedniego kabla. Do podłączenia pendrive’a do smartfona służy przejściówka USB OTG. Kabel ten po jednej stronie ma końcówkę micro USB wpinaną do telefonu, a po drugiej żeńską końcówkę USB, w którą włożysz pendrive. A jak podłączyć dysk zewnętrzny? Przejściówkę USB OTG łączysz z dyskiem za pomocą zwykłego kabla USB-USB. Możesz też użyć pojedynczego kabla USB na micro USB.
Po trzecie, zarówno pendrive jak i dysk, powinieneś przed podłączeniem do smartfona sformatować w systemie plików FAT32 (jeśli nie jest to domyślny format na danym nośniku pamięci). Większość telefonów do współpracy z dyskiem/pendrive’em z formatem plików NTFS potrzebuje zainstalowania dodatkowych aplikacji.