Kiedy warto wymienić telefon na nowy?

Nowoczesny smartfon to dla niektórych zamiennik komputera. Przydaje się nie tylko w życiu codziennym, ale także zawodowym. Żyjemy w czasach planowanego postarzania produktu. Wysoka eksploatacja sprawia, że co parę lat trzeba wymienić telefon na nowy. Sprawdź, kiedy i dlaczego Polacy zmieniają swoje komórki na lepsze.

Stary telefon nie spełnia oczekiwań

Polacy wymieniają stare telefony na nowe co ok. 2 lata lub rzadziej . Wynika to nie tylko z mechanicznych uszkodzeń, ale też indywidualnych wymagań. Z biegiem czasu smartfon nie działa tak, jak kiedyś i tylko utrudnia życie, zamiast je usprawniać. Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że pragnienie nowości rośnie.

Kiedy wymienić telefon na nowy:
- procesor działa zbyt wolno,
- łącze internetowe jest starej generacji,
- aparat robi niewyraźne zdjęcia i filmy,
- bateria szybko się rozładowuje.

Dla wielu nowy telefon umożliwia nie tylko kontakt ze światem, ale także swobodną pracę. Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę smartfonu, sprawdź, czy awaria nie jest tylko chwilowa.

Jeśli komórka nie spełnia Twoich oczekiwać, nie oznacza to, że komuś już się nie przyda. Program Re skutecznie przedłuża elektronice życie. Wystarczy, że zabierzesz swój stary telefon do salonu Orange, pracownik oceni jego wartość, a ty odzyskasz część zapłaconych kiedyś pieniędzy. Możesz się tym zająć też online. Nawet drobna naprawa potrafi sprawić, że działanie smartfonu znacznie się poprawia. Ktoś mniejszym kosztem może zyskać w ten sposób nowszy model od swojego.

Producent starego telefonu nie wspiera urządzenia

Firmy produkujące smartfony przeważnie gwarantują, że urządzenie będzie działać bezawaryjnie przez okres 24 miesięcy. Wyjątkiem jest marka Apple, która wspiera telefony nawet do 5 lat. Po pewnym czasie komórka zaczyna więc wyraźnie zwalniać i nie jest to wcale wina użytkownika.

Nowinki technologiczne oraz najnowsze aplikacje wymagają dobrych podzespołów i sprawnego oprogramowania. Dlatego nowe telefony trzeba stale aktualizować, aby smartfon działał sprawnie. Starsze modele po jakimś czasie przestają być wspierane przez producentów. Przez to niektóre funkcjonalności w ogóle nie działają, a system zabezpieczający spada. Nie oznacza to jednak, że czeka Cię wymiana telefonu na nowy z dnia na dzień, ale w niedalekiej przyszłości może się to okazać konieczne.

Naprawa zepsutego telefonu przewyższa jego wartość

Wymiana telefonu na nowy wielu osobom przychodzi z trudem, szczególnie gdy stary smartfon wciąż działa. Wszystko się zmienia, gdy komórka po prostu odmawia posłuszeństwa. A koszty naprawy mogą być różne w zależności od rodzaju awarii oraz okoliczności.

Przyczyny napraw starych telefonów:
- uszkodzona płyta główna,
- potłuczony ekran,
- problemy z zasięgiem,
- kłopoty z ładowaniem,
- brak łączności z internetem lub bluetooth.

Sytuacja nieco inaczej wygląda, gdy możesz skorzystać z wymiany telefonu na nowy w ramach gwaranci producenta. Wtedy nie ponosisz dodatkowych kosztów, jeśli uszkodzenie ma charakter systemowy. Po ilu naprawach możesz spodziewać się wymiany telefonu na nowy? Po 3-4 zgłoszeniach.

Jeżeli nie możesz naprawić zepsutego telefonu w ramach gwarancji, koszty mogą nawet przewyższyć jego wartość. To szczególnie często w przypadku uszkodzonej płyty głównej czy ekranu.

Wymiana telefonu na nowy opłaca się bardziej niż inwestowanie w stary

Niektóre funkcjonalności w starych telefonach można usprawnić, bez konieczności zmiany modelu na nowy. Szczególnie wymiana baterii okazuje się pomocna, gdy trzeba ładować smartfon co kilka godzin. Chociaż wiadomo, że nowszy akumulator nie rozwiąże wszystkich problemów, a przede wszystkim tych systemowych.

Jeśli zależy Ci na większej pamięci wewnętrznej lub RAM, przed wymianą telefonu na mowy może Cię uchronić ulepszenie komponentów. Nie zawsze jest to opłacalna inwestycja. Czasem z pozoru drobne poprawki przewyższają wartość smartfonu. Po jakimś czasie brak wsparcia producenta i tak zmusza zakupu nowego telefonu. A lepszego aparatu czy wyświetlacza i tak nie zamontujesz w komórce starszej generacji. Pamiętaj, że elektroniki nie można wrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Jeśli nie wiesz, co zrobić ze starym telefonem, zanieś go do salonu Orange - stamtąd trafi do specjalnej firmy, która zajmuję się recyklingiem i utylizacją elektroniki.

Gdy zgubisz lub stracisz stary telefon

Niektóre sytuacje kryzysowe sprawiają, że wymiana telefonu na nowy okazuje się koniecznością, a nie opcją lub zachcianką. Tak dzieje się w przypadku kradzieży, chyba że masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Wtedy nie musisz się martwić wybieraniem smartfonu na już.

Chociaż nawet te starsze smartfony trudno przeoczyć ze względu na ich wielkość, wciąż łatwo je zgubić. Zostawić gdzieś podczas wakacyjnego wyjazdu, służbowej konferencji czy spotkania towarzyskiego. Bez telefonu jak bez ręki - wiele osób Ci to powie. W takiej sytuacji wymiana na nowy to jedyna opcja. Pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na model odnowiony. Działa tak samo dobrze, jak nowy telefon, ale w niższej cenie. To korzyść dla Twojego portfela, ale także środowiska naturalnego.