Telefon dla seniora – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Telefon dla seniora powinien być prosty w obsłudze i intuicyjny. Ważne, aby posiadał czytelny wyświetlacz, duże przyciski i głośny dzwonek. Najistotniejszą funkcją telefonu komórkowego dla osoby starszej jest jednak opcja SOS, czyli szybkie wybieranie numeru. Umożliwia ona natychmiastowe automatyczne połączenie oraz wysłanie wiadomości do określonych wcześniej osób. Jest ona szczególnie przydatna w awaryjnych sytuacjach, gdy wybranie numeru alarmowego nie jest możliwe. Na jakie jeszcze cechy telefonu dla seniora warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Telefon komórkowy dla seniora
Seniorzy mają szczególne potrzeby, towarzyszą im także pewne ograniczenia. Wielu z nich swobodne korzystanie z nowoczesnych technologii sprawia niemały kłopot – powodem są przede wszystkim bariery wynikające z obniżonej sprawności fizycznej, takie jak słabszy wzrok, pogorszenie słuchu, drżenie rąk. Niezbędne jest wówczas odpowiednie wsparcie, tak, aby umożliwić osobom w kwiecie wieku czerpanie pełnymi garściami z dobrodziejstw XXI wieku.
Urządzeniem, które jest niezbędne we współczesnym świecie jest telefon komórkowy. Młodzi ludzie obcujący z technologicznymi nowinkami od najmłodszych lat nie mają żadnego problemu, aby obsługiwać smartfony i inne urządzenia mobilne, tymczasem osoby starsze mogą mieć duże trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, takich jak realizowań połączeń czy pisanie SMS-ów. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku seniorów posiadania i sprawne korzystanie z telefonu komórkowego to nie tylko wygodna, ale także bezpieczeństwo. Stały kontakt z najbliższymi jest bardzo istotny w przypadku osób w podeszłym wieku, podobnie jak możliwość łatwego, automatycznego zadzwonienia na numer alarmowy.
Jaki telefon dla seniora wybrać?
Telefon dla seniora musi być prosty w obsłudze, jeżeli więc chcemy podarować taki prezent bliskiej nam osobie, nie szukajmy upominku wśród najnowszych modeli smartfonów – wybierajmy spośród telefonów przeznaczonych specjalnie dla osób starszych. Wbrew pozorom na rynku dostępnych jest szeroka gama takich urządzeń – w sklepach znajdziemy m.in. telefon dla seniora z klapką czy rozsuwany. Przeważnie posiadają one klawiaturę, jednak z łatwością natrafimy także na smartfony.
Komórka dla seniora nie musi posiadać zainstalowanych nowoczesnych aplikacji, nie musi również robić zdjęć super jakości. Jeżeli jednak senior dobrze radzi sobie z technologią, interesują go nowoczesne sprzęty i ma ochotę uczyć się nowych rzeczy, warto mu to umożliwić – wówczas dobrze sprawdzi się telefon dotykowy dla seniora. Konkretny model musimy dopasować do potrzeb użytkownika, koniecznie zaoferujmy także swoje technologiczne wsparcie.
Telefon dla seniora – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów przeznaczonych specjalnie dla seniorów. Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę? Co powinien posiadać dobry telefon dla seniora?
- duży, czytelny wyświetlacz o przekątnej ekranu nie mniejszej niż 1,7 cala,
- dużą klawiaturę,
- mocną baterię, która wytrzymuje co najmniej 2 dni standardowego użytkowania, niektóre modele posiadają dodatkową stację ładującą,
- wzmocnioną obudowę odporną na wstrząsy, upadki, zalanie,
- głośny dzwonek słyszalny z dużej odległości,
- możliwość korzystania z trybu głośnomówiącego,
- łatwe odbieranie połączeń – np. w przypadku telefonu dla seniora z klapką odbieranie połączeń telefonicznych polega tylko na jej otwarciu, nie trzeba dodatkowo naciskać żadnego przycisku.
Dodatkowymi funkcjami, które mogą okazać się przydatne są: latarka uruchamiana osobnym przyciskiem, radio, budzik, kalendarz. Dobrze, jeśli telefon jest wyposażony w wejście słuchawkowe oraz Bluetooth. Prosty w obsłudze aparat fotograficzny także jest dużym atutem telefonu dla seniora, dzięki któremu starsza osoba będzie mogła uchwycić najważniejsze dla niej chwile.
Telefon dla seniora z funkcją szybkiego wybierania
Oprócz wyżej wymienionych cech, telefon komórkowy dla seniora powinien posiadać funkcję szybkiego wybierania numerów, co może być szczególnie przydatne w rozmaitych awaryjnych sytuacjach. Jak to działa? Po naciśnięciu wyraźnie oznaczonego przycisku (np. kolorem czerwonym), automatycznie wybierany jest przypisany do niego numer. Uruchamia się także dźwięk alarmowy oraz wysyłana jest wcześniej przygotowana wiadomość, maksymalnie do 5 kontaktów. Zazwyczaj przycisk ten znajduje się z tyłu obudowy, by zminimalizować ryzyko przypadkowego wciśnięcia.
Telefon dla seniora z funkcją SOS jest niezbędny zwłaszcza wtedy, się gdy starsza osoba mieszka sama, ma demencję lub choruje przewlekle. W wielu okolicznościach taka opcja może być szybsza niż wybranie numeru 112 na klawiaturze i może nawet uratować życie.
Dowiedz się więcej o ofercie abonamentu dla seniora, przygotowaną przez njumobile.