Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM?

eSIM, czyli zintegrowana karta SIM, staje się coraz popularniejsza – nie tylko pośród technologicznych freaków, ale też typowych użytkowników smartfonów. Dzięki niej skorzystasz z usług mobilnych, bez konieczności używania tradycyjnej plastikowej karty SIM. Jednak jak działa ta technologia? W jaki sposób można sprawdzić, czy smartfon jest kompatybilny z eSIM? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego o zintegrowanej karcie SIM i przekonasz się, które urządzenia mogą ją mieć.

Czym jest eSIM?

Przez jednych nazywana rewolucją w cyfrowym świecie, dla innych – naturalny krok w digitalizacji danych. Wirtualny eSIM (z ang. Embedded SIM) – bo o nim mowa – to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kart SIM i odpowiedź na stale zmieniający się rynek telekom. Jest to wirtualny odpowiednik fizycznego modułu – wszelkie informacje o operatorze komórkowym czy właścicielu numeru są zapisywane bezpośrednio na specjalnym chipie w urządzeniu mobilnym (np. smartfonie czy smartwatchu).

Ciekawostka:

Historia kart SIM sięga 1991 roku. Swoim wyglądem przypominały… kartę kredytową. Na szczęście z biegiem lat ewoluowały i stawały się coraz mniejsze – od standardowego rozmiaru, przez mini i mikro, aż po nano SIM. eSIM jest kolejnym krokiem w tej zmiany.

eSIM może być aktywowany zdalnie, co ułatwia zarządzanie usługami telekomunikacyjnymi. Dzięki niemu zmiana operatora czy planu komórkowego staje się prostsze i szybsze, bez konieczności wymiany karty SIM.

Jak działa eSIM?

W skrócie: dokładnie tak, jak tradycyjna karta SIM. Jedyną różnicą – o której wspomnieliśmy na początku – jest sposób zapisywania danych o abonamencie czy operatorze sieci. Dzięki eSIM możesz:

  • wykonywać połączenia telefoniczne, także te zagraniczne,
  • wysyłać wiadomości SMS i MMS, do kogo tylko zechcesz,
  • surfować po sieci z wykorzystaniem GB internetu mobilnego.

Sama instalacja eSIM jest prosta – wystarczy, że zeskanuje się otrzymany od operatora kod QR lub wprowadzić samodzielnie kod aktywacyjny w ustawieniach smartfona. Aktywacja eSIM nie wymaga wizyty w salonie telefonii komórkowej, a jedynie… chwili wolnego czasu.

Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM?

eSIM, ze względu na to, że nadal jest dosyć świeżym rozwiązaniem na rynku, może być obsługiwany jedynie na niektórych urządzeniach mobilnych. By przekonać się, czy Twój telefon jest przystosowany do instalacji cyfrowego zamiennika karty SIM, musisz:

  • w przypadku smartfonów z systemem iOS: wejść w Ustawienia, następnie Sieć komórkowa. Poniżej informacji o Twoim obecnym operatorze powinna znajdować się opcja Dodaj eSIM. Jeżeli jej nie ma, to oznacza, że Twój telefon nie obsługuje tej technologii.
  • w przypadku smartfonów z systemem Android: wejść w Ustawienia, następnie kliknąć Połączenia i wybrać opcję Manager kart. Gdy przescrollujesz w dół, Twoim oczom powinna wyświetlić się zakładka Dodaj eSIM. Jeśli jej nie widzisz, prawdopodobnie smartfon nie jest jeszcze na tyle zaawansowany technicznie.

Pamiętaj, że każdy telefon jest inny. Im wyższy model trzymasz w ręku, tym większe prawdopodobieństwo, że umożliwi Ci instalację wirtualnego odpowiednika karty SIM.

Przykładowe marki telefonów, które obsługują eSIM

Istnieje jeszcze jeden sposób na to, by przekonać się, że Twój telefon obsługuje eSIM. Wystarczy posłużyć się jedną z internetowych list smartfonów, które pozwalają na instalację następcy karty SIM. Znajdziesz je na różnych technologicznych blogach, ale też stronach internetowych producentów urządzeń mobilnych.

Wśród smartfonów obsługujących eSIM w nju subskrypcji znajdują się takie marki jak Apple, Samsung, Motorola, Sony, Xiaomi czy myPhone. Pełną listę modeli znajdziesz tutaj.

Pamiętaj:

Oczywiście z biegiem czasu lista telefonów obsługujących eSIM będzie się rozszerzała aż do momentu, gdy stanie się standardowym rozwiązaniem na rynku.

eSIM – czy warto z niego korzystać?

eSIM to nowoczesne rozwiązanie, za którym przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim nie wyjmiesz go z telefonu jak klasycznej karty SIM. Usunięcie danych z chipu wymaga podania kodu PIN. Dzięki temu sprzęt jest stale podłączony do sieci komórkowej, a jego odnalezienie – w razie kradzieży lub zgubienia – o wiele łatwiejsze.

Co więcej, eSIM zainstalujesz na różnych urządzeniach – także tych, które nie mają specjalnego gniazda na kartę SIM. Dzięki temu pozostaniesz ze światem ciągle w kontakcie, niezależnie od tego, gdzie jesteś i jaki sprzęt masz aktualnie przy sobie.

Za używaniem eSIM przemawia wiele argumentów. Dlatego, jeżeli od dawna przymierzasz się do jego instalacji, sprawdź, czy Twoje urządzenie obsługuje tę technologię!