Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?
Często zmieniasz lub testujesz oferty różnych operatorów? A może dużo podróżujesz i korzystasz z lokalnych kart SIM za granicą? Jeśli chcesz działać bez żadnych ograniczeń, simlock może Ci to skutecznie uniemożliwić. Sprawdź, co to jest simlock, jak sprawdzić, czy telefon go ma oraz w jaki sposób go skutecznie zdjąć.
Co to jest simlock?
Simlock to typ blokady nakładanej na fabrycznie nowy telefon. Takie zabezpieczenie zakładali kiedyś producenci smartfonów na życzenie operatora komórkowego. Od 2016 roku (w przypadku iPhonów od 2018 roku) rzadko pojawią się na rynku sprzęty, których działanie jest ograniczone przez telekomy.
Dlaczego operatorzy decydowali się na zakładanie simlocka? Kiedyś była to naturalna ochrona przed konkurencją.
1. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu użytkownik nie mógł korzystać z karty innej sieci bez zmiany telefonu lub odpłatnego usunięcia blokady.
2. Podczas wakacji za granicą nie dało się również zmienić polskiej karty SIM na lokalny odpowiednik.
Zarówno korzystanie z zagranicznych telekomów, jak i sprawdzanie możliwości konkurencyjnych operatorów było dużo trudniejsze.
Jak dokładnie działał simlock? Każdy operator miał unikalny klucz sieci przypisany do karty SIM oraz urządzenia. Specjalne oprogramowanie włączało się po włożeniu karty do telefonu i weryfikowało zgodność wgranych kodów. Jeśli system nie zauważał żadnych przeszkód, można było swobodnie korzystać ze smartfonu połączonego z konkretną siecią komórkową.
Sprawdź też: Czym jest smartfon refabrykowany?
Jakie są typy simlocka?
Zabezpieczenia takie jak simlock to już rzadkość, ale najwidoczniej nie bez powodu sprawdzasz, co to jest. Warto wiedzieć, że można wyróżnić co najmniej 2 rodzaje tej blokady:
1. Mobile Network Code (MNC) - simlock sprawiał, że można było korzystać wyłącznie z jednej sieci komórkowej,
2. Mobile Country Code (MCC) - blokada powodowała, że dało się używać tylko polskiej karty SIM.
Czasem simlock uniemożliwiał zmianę karty SIM, nawet jeśli pochodziła od tego samego operatora - wtedy niezbędny był duplikat. Telekomy nie decydowały się jednak często na takie zabezpieczenie.
Jak sprawdzić, czy jest simlock?
Chcesz wiedzieć, czy Twój telefon ma simlocka? To proste - wystarczy, że włożysz do telefonu kartę SIM.
Na ekranie może pojawić się komunikat taki jak:
1. nieważna karta SIM,
2. wpisz kod ograniczeń,
3. podaj kod specjalny (nie chodzi o PIN ani PUK).
Jeśli zobaczysz któryś z nich, oznacza to, że Twój smartfon ma założonego simlocka. Karta SIM innego operatora nie jest autoryzowana. Skorzystasz z telefonu dopiero po zdjęciu zabezpieczenia - o tym, jak zdjąć simlocka dowiesz się za chwilę.
Może Cię zainteresować: Samodzielna wymiana karty SIM
Bez działającej i zarejestrowanej karty SIM również możesz sprawdzić, czy telefon jest dodatkowo zabezpieczony.
Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka:
1. Najpierw włącz smartfon bez karty SIM w środku.
2. Potem wpisz *#*7378423#*#* lub *#7465625# - dzięki temu przejdziesz do menu serwisowego.
3. Na końcu odczytaj komunikat widoczny na ekranie - jeśli przy network lock, subset lock lub SP lock zobaczysz znak X albo ON, to urządzenie ma założonego simlocka.
Pamiętaj, że operatorzy od lat nie korzystają już z takich zabezpieczeń - sklepy z elektroniką nigdy tego nie praktykowały. W przypadku starych, używanych sprzętów może to się jednak przydarzyć. Dlatego warto wiedzieć, co to jest simlock i jak sobie z nim radzić.
Jak zdjąć simlocka?
Usunięcie simlocka z telefonu to dla specjalisty kilka minut pracy i zwykle robi to od ręki. Chociaż takie zabezpieczenie to rzadkość, warto wiedzieć, co zrobić, gdy simclok nie pozwala korzystać ze smartfonu.
Simlock - jak go zdjąć:
u operatora - w salonie, w którym kupiłeś urządzenie,
w serwisie GSM - specjaliści znają specjalne kody, które odblokowują telefony,
samodzielnie - dostępne w internecie programy podpowiedzą ci, jak zdjąć blokadę.
Wystarczy, że zdejmiesz simlocka raz, a będziesz mógł korzystać z telefonu bez ograniczeń już zawsze. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz nieautoryzowane miejsce albo niesprawdzone rozwiązanie, to możesz stracić gwarancję producenta.