Jak odebrać przelew na telefon i czy jest on bezpieczny?
Przelewy na telefon podbijają serca kolejnych użytkowników aplikacji bankowych – i nic dziwnego. Są szybkie, intuicyjne, a przede wszystkim bezpieczne; do tego wystarczy jedynie numer telefonu odbiorcy, by móc szybko zlecić przelew środków. Jak działa ta forma przekazywania pieniędzy, kiedy najlepiej się sprawdzi i co trzeba zrobić, by móc z niej korzystać?
Jak odebrać przelew na telefon? Co trzeba zrobić, by otrzymać środki?
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że aby móc otrzymać przelew na telefon, trzeba najpierw zarejestrować się w systemie BLIK. Warto też pamiętać o tym, że konieczne jest posiadanie konta w banku, który obsługuje przelew na telefon, a także zainstalowanie aplikacji mobilnej banku na telefonie.
Jak należy się zatem zarejestrować w systemie BLIK? W każdej aplikacji bankowej może to wyglądać nieco inaczej, jednak co do zasady po uruchomieniu aplikacji należy przejść do sekcji „Przelewy” lub „Ustawienia”. Tam użytkownik powinien móc znaleźć opcję „Przelewy na telefon”, „Rejestracja numeru telefonu” lub inną, pozwalającą zarejestrować numer. Kolejnym krokiem jest wpisanie swojego numeru telefonu oraz zatwierdzenie rejestracji kodem SMS – w ten sposób numer zostaje przypisany do konta bankowego. Na sam koniec należy jeszcze zatwierdzić rejestrację w aplikacji mobilnej. Tyle wystarczy, by móc odbierać od innych przelewy na telefon.
Należy też dodać, że prosty jest nie tylko odbiór środków przy przelewie na numer telefonu, ale też zlecenie transakcji. W aplikacji bankowej trzeba jedynie wybrać opcję przelewu środków na telefon, wpisać numer, podać kwotę przelewu, a następnie zatwierdzić transakcję – i to już wszystko.
Warto jednocześnie przypomnieć, że płatność można zrealizować też natychmiastowo dzięki usłudze NFC Pass, dzięki czemu, podobnie jak w przypadku przelewu na telefon, nie trzeba zabierać ze sobą karty płatniczej – wystarczy smartfon z dostępem do internetu.
Czy przelew na telefon jest natychmiastowy?
Osoby, które jeszcze nie korzystały z przelewu na telefon, mogą zastanawiać się, po jakim czasie trafią do nich środki przekazane w taki sposób. Istotne jest to, że przelewy na telefon są praktycznie natychmiastowe; wystarczy właściwie kilkanaście sekund, by pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy. Należy jednak pamiętać o tym, że adresat musi zatwierdzić transakcję.
Czy przelew na telefon jest bezpieczny?
Innym zagadnieniem, które może interesować osoby chcące zarejestrować swój numer i wykonywać (oraz odbierać) przelewy na telefon, to bezpieczeństwo takiej transakcji. Osoby chcące w ten sposób przekazywać i otrzymywać środki nie mają jednak powodu do zmartwień, ponieważ przelewy na telefon są całkowicie bezpieczne. Po pierwsze, można je wykonywać z poziomu aplikacji bankowej, co już samo w sobie stanowi pewne zabezpieczenie. Po drugie, wykonanie transakcji trzeba potwierdzić – podobnie zresztą jak odbiór środków. Ponadto dzięki temu, że środki trafiają właściwie natychmiast na konto odbiorcy, adresat może szybko potwierdzić, że faktycznie otrzymał pieniądze. W przypadku przelewów na telefon istnieje też mniejsze ryzyko pomyłki; łatwiej jest podać numer telefonu niż numer rachunku bankowego.
Przelew na telefon – do jakiej kwoty jest możliwy?
Wysokość dziennego limitu w przypadku przelewu na telefon jest uzależniona od tego, jaki limit ustawi sam użytkownik. W bankach obowiązują też często limity domyślne; w niektórych wyniosą one kilkaset złotych (najczęściej 500 zł), w innych – nawet kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że część banków nie ustawia limitów domyślnych, co oznacza, że jeśli użytkownik nie ustanowi ich samodzielnie, będzie mógł przelać na telefon właściwie dowolną kwotę.
Kiedy warto skorzystać z przelewu na telefon?
Przelew telefonem może okazać się niezwykle przydatny w wielu sytuacjach. Po pierwsze, zdarza się, że w niektórych sklepach lub punktach usługowych można wykonywać płatność jedynie gotówką lub właśnie poprzez przelew na telefon – nie wszystkie firmy dysponują terminalem płatniczym. Sprzedający, dzięki temu że środki natychmiast zostają przekazane na konto, może potwierdzić, że transakcja została zawarta.
Po drugie, przelew na telefon może okazać się nieoceniony przy podziale kosztów, na przykład przy wspólnym wyjściu do restauracji. Zazwyczaj płatność uiszcza jedna osoba; dzięki przelewowi na telefon może jednak szybko otrzymać środki od każdej osoby składającej się na zamówienie. To samo dotyczy zresztą wszystkich składek pieniężnych.
Przelew na telefon to zatem bezpieczna, szybka i przede wszystkim intuicyjna forma przekazywania środków – i to bez konieczności znajomości numeru konta bankowego drugiej osoby.