Jak działa eSIM?
O karcie SIM słyszały zapewne wszystkie osoby interesujące się choćby w niewielkim stopniu telefonią komórkową i nowymi technologiami. Od pewnego czasu coraz więcej uwagi poświęca się jednak karcie eSIM. Czym właściwie jest, jak działa i jakie są jej zalety?
Czym jest eSIM?
Aby wytłumaczyć czym jest eSIM, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest karta SIM – i jakie były jej początki.
Karta SIM to moduł identyfikacji abonenta; ma postać fizycznej karty z wbudowanym chipem. Pozwala nie tylko na identyfikację użytkownika, ale przede wszystkim – na dostęp do sieci komórkowej i wykonywanie połączeń. Bez karty SIM można zadzwonić jedynie na numery alarmowe.
Pierwsze karty SIM pojawiły się w standardzie GSM w 1991 r. i początkowo miały wymiary… karty kredytowej. W kolejnych latach karta SIM była sukcesywnie zmniejszana, aż do tzw. nano SIM o wymiarach 6x5 mm. Na tym jednak nie poprzestano – stworzono wirtualną kartę SIM, która nie ma postaci fizycznej. Mowa oczywiście o karcie eSIM (skrót od Embedded SIM), otrzymywanej przez użytkownika drogą cyfrową; zapisywana jest w module wpisanym na stałe w urządzenie. Po pobraniu i zapisaniu, kartę eSIM trzeba aktywować. Dzięki temu urządzenie łączy się z siecią komórkową.
Jak działa eSIM?
Karta eSIM nie ma zatem, w przeciwieństwie do karty SIM, postaci fizycznej. Działa jednak tak samo; po jej aktywacji użytkownik zyskuje dostęp do sieci komórkowej i może swobodnie korzystać z możliwości urządzenia (nie musi to być zresztą koniecznie telefon – eSIM często można aktywować też na smartwatchu czy tablecie).
Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsza różnica między kartą SIM a eSIM dotyczy sposobu instalacji i aktywacji karty. W przypadku zwykłej karty SIM wystarczy umieścić kartę w przeznaczonym do tego gnieździe (czasami konieczne może być użycie adaptera, w zależności od tego, jaki rozmiar karty obsługuje dane urządzenie). Jeśli chodzi natomiast o kartę eSIM, to warto zaznaczyć, że aby móc korzystać z wirtualnej karty, urządzenie musi posiadać odpowiedni moduł obsługujący eSIM.
W nju mobile, aby aktywować eSIM, wystarczy wejść na swoje konto na nju.pl (lub otworzyć aplikację nju), a następnie złożyć zamówienie na wymianę zwykłej karty SIM na wirtualną. Następnie należy wygenerować kod QR z kartą eSIM, wejść w ustawienia telefonu (lub innego urządzenia) oraz postępować zgodnie ze wskazówkami.
Jak sprawdzić czy telefon obsługuje eSIM?
Osoby, które chcą korzystać z karty eSIM, powinny najpierw sprawdzić, czy ich urządzenie posiada stosowny moduł. W tym celu należy wejść w ustawienia smartfona; w przypadku telefonów z systemem Android chodzi o opcję „O telefonie”. Osoby posiadające urządzenia z systemem iOS powinny poszukać opcji „Komórka” lub „Mobile Data”.
Alternatywą jest sprawdzenie dokumentacji technicznej urządzenia; najczęściej instrukcja dołączona do urządzenia zawiera informację o tym, czy dany sprzęt obsługuje technologię eSIM.
Na stronie nju znajduje się również gotowa lista modeli telefonów obsługujących eSIM. Jeśli chodzi o sprzęty Apple, są to telefony:
iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 Max, iPhone 13 Max Pro, iPhone 13 Mini, iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max i iPhone 14 Plus, iPhone 15, iPhone Pro 15, iPhone 15 Pro Max, iPhone 15 plus
oraz tablety:
iPad Pro 11 cali (1 i 2. generacji), iPad Pro 12,9 cala (3 i 4. generacji), iPad Air (3 i 4. generacji), iPad (7, 8 i 9 generacji), iPad mini (5. generacji).
W przypadku marki Samsung, są to modele:
Samsung Galaxy Z Flip, Samsung Galaxy Z Flip 5G, Samsung Galaxy Z Flip 3 5G, Samsung Galaxy Z Flip 4 5G, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Fold 2, Samsung Galaxy Fold 3, Samsung Galaxy Fold 4, Galaxy S20, Galaxy S20+, Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy S20 5G, Galaxy S20+ 5G, Galaxy Note 20 5G, Galaxy S21 5G, Galaxy S21+ 5G, Galaxy S21 Ultra 5G, Galaxy S22 5G, Galaxy S22+ 5G, Galaxy S22 Ultra 5G Galaxy, Galaxy S23 5G, Galaxy S23+ 5G, Galaxy S23 Ultra 5G Z Fold 3 5G, Samsung A54.
Oprócz tego moduł eSIM mają wbudowane telefony: Motorola RAZR, Motorola RAZR 5G, Motorola RAZR 40, Sony Xperia 1 IV 5G, Xperia 10 IV 5G, Xperia 5 IV 5G, Xiaomi 12T Pro 5G, myPhone Hammer Blade 3, Hammer Blade 5G Hammer Explorer Pro, myPhone Now eSIM.
Korzyści płynące z korzystania z karty eSIM
Dlaczego jednak warto w ogóle rozważyć korzystanie z karty eSIM? Po pierwsze, takie rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne niż zwykła karta SIM. Zamiast kolejnej karty ze sztucznego tworzywa (które rozkłada się nawet setki lat) można postawić na nowoczesne rozwiązanie, niemające szkodliwego wpływu na środowisko.
Oprócz tego w przypadku wirtualnej karty użytkownik nie musi przejmować się adapterem i kwestią dopasowania rozmiaru karty do urządzenia; to może być szczególnie istotne w przypadku osób, które stosunkowo często zmieniają model telefonu.
Warto też podkreślić, że proces aktywacji wirtualnej karty jest natomiast prosty i co do zasady nie nastręcza żadnych trudności. Dzięki temu, że karta eSIM jest wirtualna, nie ma też ryzyka, że ulegnie uszkodzeniu. Jest to też rozwiązanie mocno zyskujące na popularności – i niewykluczone, że ostatecznie całkowicie zastąpi zwykłą kartę SIM.