Jak dobrać ładowarkę do telefonu i smartwatcha?
Wybór zasilacza do telefonu lub inteligentnego zegarka nie musi być wcale trudny. Często dedykowany model nie jest też jedyną możliwością. Jaka ładowarka do smartwatcha lub smartfona będzie więc dobra? Jak wybrać optymalną moc ładowarki do telefonu? Czy smartwatcha można ładować ładowarką od telefonu? Czy ładowarka indukcyjna pasuje do każdego telefonu? Wyjaśniamy!
Rodzaje ładowarek do telefonów i inteligentnych zegarków
Zarówno w smartfonach, jak i inteligentnych zegarkach wykorzystuje się różne rodzaje ładowarek. W przypadku telefonów są to:
- Ładowarki sieciowe (adapter podłączany do gniazdka i kabel USB łączący się ze smartfonem);
- Ładowarki samochodowe (adapter z portem USB podłączany jest do gniazda zapalniczki w aucie);
- Ładowarki indukcyjne (wykorzystują indukcję magnetyczną do bezprzewodowego ładowania urządzeń, które wystarczy położyć na podstawce ładowarki).
Smartwatche ładuje się z kolei przez:
- Ładowarki z kablem magnetycznym (również działają na zasadzie indukcji, a kabel najczęściej wpina się za pomocą magnesów z boku zegarka);
- Ładowarki sieciowa USB (tylko w przypadku smartwatchy, które mają port USB);
- Ładowarki indukcyjna (która podobnie jak w modelach do telefonu, najczęściej wykorzystuje standard Qi).
Czy ładowarka indukcyjna pasuje do każdego telefonu i zegarka?
Chociaż ładowanie indukcyjne jest coraz popularniejsze, nie wszystkie urządzenia oferują taką możliwość. Żeby smartfon lub smartwatch można zasilać w ten sposób, musi mieć wbudowaną specjalną cewkę odbiorczą. Do niektórych modeli telefonów można też dokupić adapter umieszczany na pleckach urządzenia, który dają taką funkcjonalność.
Ładowarka i urządzenie powinny być też kompatybilne pod względem standardu ładowania bezprzewodowego. Najczęściej nie będzie to problemem, bo zdecydowana większość smartfonów wspiera najpopularniejszy standard Qi. Zwykle wystarczy więc wybrać ładowarkę z certyfikatem Qi.
Jaka ładowarka do smartwatcha lub smartfona będzie najlepsza?
Najbezpieczniejszy wybór to oryginalna ładowarka dedykowana przez producenta do danego modelu. Jest to gwarancja, że urządzenie będzie ładowane szybko i bezpiecznie. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Do telefonu sprawdzi się też inna ładowarka, o ile ma odpowiednie parametry, w szczególności moc. W przypadku smartwatchy możliwości jest zaś jeszcze więcej.
Nawet najlepiej dobrana ładowarka nie zapewni natomiast idealnych rezultatów, jeśli będzie niewłaściwie użytkowana lub bateria jest już zużyta. Na blogu podpowiadamy więc też, jak prawidłowo ładować baterię w smartfonie oraz jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie.
Jaka moc ładowarki do telefonu lub smartwatcha będzie dobra?
Kluczowym parametrem ładowarki do telefonu jest moc wyrażana w watach (W). Jest ona iloczynem napięcia (mierzonego w woltach – V) i natężenia (mierzonego w amperach – A). Najszybciej i najbezpieczniej naładujesz urządzenie ładowarką, którego moc jest równa lub minimalnie wyższa niż maksymalna moc ładowania wskazana w specyfikacji sprzętu. Pamiętaj przy tym, że wyższe niż dopuszczalne natężenie prądu może zmniejszać żywotność baterii.
Co warto wiedzieć o technologiach szybkiego ładowania w ładowarkach?
Wiele nowoczesnych smartfonów i smartwatchy wspiera technologie szybkiego ładowania, więc ich baterie najszybciej zasilą ładowarki, które wykorzystują takie rozwiązania. Najpopularniejszym z nich jest technologia Quick Charge opracowana przez firmę Qualcomm, stosowana w wielu modelach telefonów z Androidem.
Niektórzy producenci wykorzystują jednak własne technologie, takie jak na przykład Fast Charging i Adaptive Fast Charge (Samsung), VOOC Charge i Super VOOC (OPPO), Super Charge (Huawei) czy Turbo Power (Motorola). Najlepszy efekt da więc ładowarka z najnowszym standardem technologii szybkiego ładowania, który jest wspierany przez urządzenie.
Niektóre nowe smartfony, między innymi takich marek jak Samsung, Apple, Huawei i OnePlus wyposażono też w technologię ładowania bezprzewodowego zwrotnego. Pozwala ona naładować indukcyjnie inne urządzenia – na przykład smartwatcha – energią z baterii telefonu.
Czy smartwatcha można ładować ładowarką od telefonu lub przez komputer?
Chociaż wielu producentów chętnie promuje decydowane rozwiązania do ładowania swoich inteligentnych zegarków, nie jest to jedyna możliwość. Do ładowania smartwatcha dobrze sprawdzi się również ładowarka od telefonu, pod warunkiem, że ma odpowiednią moc, a zegarek ma port USB.
Dla większości modeli odpowiednia będzie ładowarka z napięciem 5 V i natężeniem 1-2 A, czyli parametrami standardowych zasilaczy do telefonów bez funkcji szybkiego ładowania. Smartwatche, które obsługują standard Qi można też ładować indukcyjną ładowarką do smartfona o natężeniu nie większym niż 5 A.
Zegarek można również naładować przez podłączenie do gniazda USB w komputerze za pomocą odpowiedniego kabla. Potrwa to jednak dłużej, bo w portach USB natężenie jest niższe i mieści granicach 0,5 do 1,5 A (im starszy standard USB, tym wolniejsze będzie ładowanie).
Przeczytaj też: Jak połączyć smartwatch z telefonem?
Jak sprawdzić ładowarkę do telefonu lub smartwatcha, by ocenić, czy dobrze działa?
Praktycznie wszystkie telefony i inteligentne zegarki sygnalizują, że są podłączone do ładowania za pomocą diody, sygnału dźwiękowego czy treści wyświetlanych na ekranie blokady. Urządzenie pokazuje też, jaki jest stan naładowania baterii i często informuje, w jaki sposób jest ładowane (np. z określoną technologią szybkiego ładowania czy bezprzewodowo).
Jeśli praca ładowarki budzi wątpliwości, można też przetestować ją za pomocą oprogramowania lub specjalnego sprzętu. Najłatwiej zainstalować specjalną aplikację (taką jak na przykład Ampere), która pokaże przybliżone dane dotyczące tempa i wydajności ładowania telefonu oraz o kondycji baterii. Dokładniejsze wyniki można jednak uzyskać dzięki testerowi USB, czyli niewielkiemu urządzeniu z wyświetlaczem, które kosztuje kilkadziesiąt złotych.