internet w Unii Europejskiej – jak działa roaming i limit danych w nju
15 czerwca 2017 roku weszło w życie unijne prawo "roam-like-at-home", wedle którego abonenci usług komórkowych nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z roamingiem, na terenie Unii Europejskiej.
jakie zmiany dla abonenta?
Czy to oznacza, że można bez żadnych opłat korzystać z interenetu w telefonie, w krajach wspólnoty? Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest roaming, jaki limit danych przysługuje abonentom nju na abonament przebywającym na terenie UE i w jaki sposób można zmniejszyć zużycie danych, będąc za granicą, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jak działa roaming?
Operatorzy telekomunikacyjni zazwyczaj posiadają własną infrastrukturę sieciową, czyli układ nadajników, z którymi łączą się abonenci i za ich pośrednictwem wykonują połączenia, wysyłają SMS-y oraz otrzymują dostęp do internetu. Jeśli jednak abonent znajdzie się poza granicami swoje go kraju tj. poza zasięgiem swojego operatora, a jego telefon połączy się z nadajnikiem innego, wówczas mówimy o roamingu. W teorii więc, telefon każdego abonenta nju, który przekroczy granicę Polski, połączy się z siecią zagraniczną, czyli zacznie korzystać z roamingu. Użytkownik zostanie o tym poinformowany odpowiednim SMS-em. W praktyce jednak, przed wyjazdem nwarto wejść na swoje konto nju i sprawdzić, czy funkcja roamingu jest na pewno włączona.
Internet w roamingu – limit danych bez dodatkowych kosztów
Zmiana przepisów nie spowodowała, że w roamingu w Unii Europejskiej możesz korzystać z internetu bez żadnych ograniczeń i dodatkowych kosztów. Cena za każdą jednostkę danych nie może być jednak wyższa niż ta, która obowiązuje na terenie własnego kraju. Co jednak w sytuacji, gdy masz pakiet danych do wykorzystania każdego miesiąca?
W nju na abonament, otrzymujesz określoną pulę gigabajtów, w ramach której wyodrębniony jest pakiet danych do wykorzystania w roamingu w UE. W przypadku nju na abonament, z limitem wydatków 29 zł, jest to 10 GB w kraju (liczba GB do wykorzystania w kraju rośnie wraz ze stażem), a 2,43 GB można bez dodatkowych opłat wykorzystać w roamingu na terenie Unii Europejskiej. W przypadku nju za 39 zł do wykorzystania w kraju jest 20 GB, z których 3,26 GB można wykorzystać w roamingu w UE. Dane wykorzystane za granicą, są odliczane od pakietu krajowego i nie kumulują się – w każdym okresie rozliczeniowym otrzymujesz taką samą ich liczbę.
Wykorzystałeś limit internetu w roamingu?
Po wykorzystaniu wspomnianego wyżej limitu danych do wykorzystania w roamingu w UE zostaniesz poinformowany o tym odpowiednim SMS-em. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa: jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych opłat, możesz całkowicie wyłączyć transmisję danych i przestać korzystać z internetu w komórce lub możesz korzystać w dalszym ciągu, licząc się z opłatami za każdą wykorzystaną jednostkę danych. Cena za wykorzystanie 1 MB w roamingu w Unii Europejskiej wynosi tylko 2,34 gr.
Jak ograniczyć zużycie danych w roamingu?
W wielu sytuacjach internet za granicą jest bardzo przydatny, ale jednocześnie nie byłoby rozsądne od razu wykorzystać cały przysługujący pakiet lub narażać się na niewielkie, ale dodatkowe koszty. Warto więc na czas pobytu poza Polską wyłączyć w ustawieniach telefonu automatyczne aktualizacje aplikacji, które system wykonuje, pobierając w tle dane z internetu. Jeśli lubisz słuchać muzyki lub oglądać filmy na telefonie z serwisów streamingowych, dobrze jest przed wyjazdem pobrać te ulubione do trybu offline, aby przy oglądaniu lub słuchaniu nie korzystać z internetu. Jeśli to możliwe, a na wakacjach jest to wręcz wskazane, warto odłączyć też skrzynkę mailową. Poczta elektroniczna sama w sobie nie wykorzystuje dużo danych, ale wiele programów pocztowych automatycznie pobiera też załączniki. Wszędzie, gdzie to możliwe – w hotelach czy restauracjach – staraj się łączyć z siecią Wi-Fi. Musisz jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa i w sytuacji, gdy będziesz chciał skorzystać z serwisu bankowego on-line, rozsądnie będzie jeśli rozłączysz się z siecią Wi-Fi, a przelew zrealizujesz za pośrednictwem sieci komórkowej.
Internet w Unii Europejskiej – o tym warto pamiętać
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że przepisy o roamingu dotyczą nie tylko krajów Unii Europejskiej. Na takich samych zasadach można bowiem korzystać na terenie tak zwanego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oprócz państw unijnych należą do niego również między innymi: Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein. W pozostałych krajach europejskich, jak na przykład w Szwajcarii, Serbii, Czarnogórze, Bośni, Rosji, na Ukrainie czy Białorusi, opłaty są inne i najczęściej zdecydowanie wyższe. Dlatego też najlepiej całkowicie wyłączyć tam transmisję danych i korzystać tylko z sieci Wi-Fi lub do korzystania z internetu kupić kartę lokalnego operatora szczególnie, jeśli posiadasz telefon z technologią Dual Sim, jest to bardzo wygodne i zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Przeczytaj także nasz artykuł na temat różnic między roamingiem a połączeniami międzynarodowymi.