eSIM – czy warto?
W przyszłości eSIM prawdopodobnie całkowicie zastąpi tradycyjne, plastikowe karty SIM. Dlatego też wprowadziliśmy cyfrowe karty w nju mobile. Wyjaśniamy, jak działa eSIM i jakie ma zalety z punktu widzenia użytkownika. Dowiesz się również, jak sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu w nju.
Czym jest i jak działa eSIM?
Karta eSIM to cyfrowy odpowiednik karty SIM, która jest niezbędna, żeby normalnie korzystać z telefonu. Nie trzeba już jednak umieszczać kawałka plastiku z chipem w smartfonie, bo eSIM jest rozwiązaniem w pełni wirtualnym. Kartę wystarczy pobrać od operatora i aktywować, po czym zostanie ona zapisana w niewielkim module, który jest na stałe wbudowany w urządzenie wspierające tę technologię.
Samo działanie eSIM nie różni się znacząco od działania zwykłej karty SIM. Oba rozwiązania umożliwiają dostęp do usług telekomunikacyjnych (bez nich możliwe są tylko połączenia z numerami alarmowymi). Do karty eSIM/SIM przypisany jest nie tylko numer telefonu, lecz także unikatowy kod ICCI, który pozwala operatorowi zidentyfikować użytkownika.
Przeczytaj też: Karta SIM – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Najważniejsze zalety karty eSIM – czy warto zmienić zwykłego SIM-a na eSIM?
Wiesz już, jak działa eSIM. Jakie korzyści ma jednak takie rozwiązanie z punktu widzenia użytkownika? Wśród zalet eSIM są między innymi:
- Większa trwałość. Karty eSIM nie da się zgubić lub zniszczyć jak tradycyjnej karty SIM. Jest bezpieczna w Twoim telefonie.
- Większe bezpieczeństwo. Cyfrowa karta SIM to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zgubienia lub kradzieży smartfona. Osoba trzecia nie może jej usunąć bez uszkadzania urządzenia. Złodziej nie będzie więc w stanie zmienić danych abonenckich, przez co telefon będzie praktycznie bezużyteczny, a na dodatek można go namierzyć po sygnale eSIM.
- Wygoda i oszczędność czasu. Aktywacja eSIM trwa tylko kilka chwil i możesz to zrobić od ręki. Bez względu na to, czy wymieniasz kartę SIM na eSIM, czy kupujesz nowy numer z eSIM, nie musisz więc czekać na kuriera.
- Kilka numerów na jednym telefonie. Przed wprowadzeniem na rynek eSIM, z dwóch numerów na jednym telefonie można było korzystać tylko w przypadku modeli z funkcją Dual SIM. Na smartfonie, który wspiera eSIM, można natomiast korzystać z wielu cyfrowych kart i karty SIM.
- Ekologiczność. Brak fizycznej karty SIM to mniej plastiku. Aktywacja online i brak dostawy to z kolei mniejszy ślad węglowy.
Przeczytaj też: Zgubiony lub skradziony telefon – co robić?
Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM?
Kompatybilność smartfona z technologią eSIM można sprawdzić na różne sposoby. Jeśli masz sprzęt pod ręką, często wystarczy zajrzeć w Ustawienia. Gdzie znajdziesz informację o karcie SIM i eSIM w zależności od systemu operacyjnego telefonu?
Na iPhone’ach (system iOS) wyszukaj w ustawieniach sekcję „Komórka” lub „Mobile Data”. Jeżeli telefon obsługuje eSIM, znajdziesz tam opcję „Plan”, a gdy w nią klikniesz, wyświetlą się szczegółowe informacje o karcie eSIM. Z kolei smartfony z system Android powinny mieć takie informacje w sekcji „O telefonie” w ustawieniach. Niektóre modele mogą jednak nie wyświetlać żadnych danych na temat eSIM, a mimo to wspierać tę technologię.
Informacja taka powinna być natomiast zawsze wyszczególniona w dokumentacji telefonu – zwykle w instrukcji obsługi. Listy smartfonów, które obsługują eSIM, znajdziesz również na stronach producentów. Jest na nich coraz więcej urządzeń, zwłaszcza tych z wyższej półki cenowej. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z operatorem, który oferuje eSIM i zapytać o konkretny model.
Jak działa eSIM w nju mobile?
Wszystkie aktualne, szczegółowe informacje na temat cyfrowej karty SIM w nju mobile, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziesz na stronie eSIM w nju. Poniżej wskazujemy natomiast to, co najważniejsze – samo gęste.
W chwili tworzenia tego tekstu cyfrowa karta SIM była dostępna dla użytkowników oferty nju subskrypcja. Jest to innowacyjna usługa w aplikacji, która łączy zalety abonamentu i oferty na kartę. Płacisz za nią za miesiąc z góry (podpiętą kartą, BLIKIEM lub online), nie masz umowy i faktur, a zrezygnować możesz w każdej chwili bez okresu wypowiedzenia.
Jeśli już korzystasz z oferty nju subskrypcja, możesz bezpłatnie aktywować kartę eSIM. Żeby to zrobić:
- Zamów wymianę karty SIM na eSIM w aplikacji nju lub logując się na swoje konto na nju.pl;
- Wygeneruj kod QR z kartą SIM;
- Jeśli wymianę zlecasz na telefonie, zrób zrzut ekranu z kodem QR;
- Wejdź w ustawienia telefonu, na którym chcesz aktywować eSIM;
- Postępuj zgodnie ze wskazówkami (zaimportuj zrzut ekranu z kodem QR lub zeskanuj kod QR z ekranu komputera lub innego urządzenia, na którym zlecono wymianę).
To wszystko, po chwili Twój nowy eSIM zacznie działać.