Apple CarPlay – jak z niego korzystać?
Używanie smartfonu podczas jazdy jest niebezpieczne oraz niezgodne z prawem, ale często konieczne. Kierowcy nie tylko słuchają muzyki, podcastów lub audiobooków, ale też korzystają z nawigacji lub prowadzą rozmowy prywatne i biznesowe. Na szczęście istnieje sposób, aby robić to bezpiecznie i bez rozpraszania się w trasie. Rozwiązaniem tego problemu jest aplikacja Apple CarPlay. Co to jest? Jak działa ta funkcja?
Apple Carplay łączy iPhone ze środowiskiem multimedialnym samochodu
Kierowanie pojazdem wymaga maksymalnego skupienia i dużej uważności, aby uniknąć kolizji czy nawet wypadku. Smartfon jest niestety skutecznym rozpraszaczem, a zagapienie się na ekran często kończy się stłuczką. Z tego powodu prawo zabrania korzystać z telefonu podczas jazdy. W wielu sytuacjach jest to jednak konieczne - chociażby do nawigacji.
Posiadaczom iPhone’ów z pomocą przychodzi funkcjonalne rozwiązanie Apple CarPlay. To konkurencyjne dla Android Auto oprogramowanie, które pozwala obsługiwać smartfon Apple za pośrednictwem środowiska multimedialnego samochodu. Aplikacja umożliwia sterowanie telefonem poprzez przyciski na kierownicy, zestaw głośnomówiący czy pokrętła na radiu. Dzięki temu kierowca nie patrzy bezpośrednio w ekran urządzenia i nie traci czujności na drodze.
Konfiguracja Apple CarPlay w Twoim samochodzie
Jak zainstalować Apple CarPlay? Aplikacja często jest już wgrana w najnowszych modelach samochodów. Jeśli nie, trzeba ją skonfigurować. W tym celu konieczne jest podpięcie iPhone’a do auta przez przewód USB Lightning lub Bluetooth. Wskazówki dotyczące podłączania telefonu do radia samochodowego można znaleźć tutaj. Gdy to się uda, na ekranie samochodu powinien wyświetlić się interfejs urządzenia mobilnego, a na samym telefonie pokaże się zapytanie o zezwolenie na przesyłanie obrazu. Przy połączeniu bezprzewodowym trzeba wybrać w smartfonie menu “Ustawienia”, a następnie "Ogólne" i "CarPlay". Teraz należy kliknąć na liście w swój pojazd i czekać na konfigurację.
Warto pamiętać, że funkcja CarPlay jest dostępna dla wybranych modeli samochodów produkowanych po 2016 roku. Marki, w których znajdziemy to oprogramowanie, to między innymi:
- Citroen,
- Honda,
- Mercedes,
- Opel,
- Peugeot,
- Porsche,
- Seat,
- Skoda,
- Suzuki,
- Volkswagen,
- Volvo.
W starszych modelach również można korzystać z Apple CarPlay. Jak włączyć tę funkcję w aucie bez wyświetlacza? Kierowca może kupić specjalny ekran od firmy Apple i zamontować go za pomocą przyssawek. Co ważne, Apple CarPlay działa tylko z iPhone’ami 5 i nowszymi, z oprogramowaniem iOS 7.1 lub nowszym.
Bezprzewodowa obsługa Apple CarPlay z asystentem Siri
Jeszcze wygodniejszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest bezprzewodowy Apple CarPlay. Funkcją można sterować za pomocą asystenta Siri na trzy sposoby. Pierwsza metoda polega na wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku do poleceń głosowych, który znajduje się na kierownicy. Następnie wystarczy zadać Siri pytanie lub poprosić o wykonanie danej czynności. Drugi sposób wymaga dotknięcia lub przytrzymania pulpitu Apple CarPlay na ekranie auta i potem wydanie Siri konkretnego polecenia. Ostatnią możliwością jest skorzystanie z funkcji "Hey, Siri" - nie trzeba wtedy używać żadnych przycisków.
Asystent i oprogramowanie samochodowe płynnie ze sobą współpracują, co pozwala na szybką i bezproblemową obsługę iPhone’a podczas jazdy. Co więcej, Siri i Apple CarPlay mogą zostać połączone z akcesoriami HomeKit, które umożliwiają otwieranie bramy wjazdowej czy drzwi do garażu. Warto również wiedzieć, że asystent Siri w systemie iOS 15 oraz jego nowszych wersjach jest przystosowany do ogłaszania wiadomości przychodzących w samochodzie. Funkcja polega na tym, że Siri odczytuje nazwę nadawcy oraz treść wiadomości. Kierowca może też włączyć wyświetlanie SMS-ów na ekranie samochodu.
Aplikacje, które można obsługiwać dzięki Apple CarPlay podczas jazdy
Za pomocą oprogramowania Apple CarPlay można korzystać przede wszystkim z map. Aplikacja obsługuje nie tylko Google Maps, ale też na przykład Waze i inne nawigacje. Funkcja umożliwia też odtwarzanie muzyki zarówno z pamięci wewnętrznej iPhone’a, jak i z serwisów streamingowych takich jak Tidal czy Spotify. Dzięki asystentowi Siri kierowca jest w stanie wprowadzać nowe trasy, wybierać połączenia głosowe lub dyktować wiadomości - nie tylko SMS, ale też w komunikatorach WhatsApp i Messenger.
Dodatkowo Apple CarPlay pozwala na wyświetlanie na ekranie samochodu kalendarza. Oprogramowanie jest cały czas rozwijane i pojawia się w nim coraz więcej funkcji, dlatego warto śledzić to rozwiązanie. Możliwość bezpiecznego korzystania ze smartfonu podczas jazdy daje wiele korzyści zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Aplikacja poprawia komfort podróżowania samochodem i chroni kierowcę przed mandatami oraz kolizjami wynikającymi z używania telefonu.