Aparat w telefonie – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Jaki aparat w telefonie zachwyci jakością zdjęć i filmów? Znaczenie ma jasność i konfiguracja obiektywów oraz stosunek rozdzielczości (megapikseli) do wielkości matrycy. Coraz większą rolę odgrywa jednak oprogramowanie sterujące i sztuczna inteligencja.
Sprawdź, co warto wiedzieć też o systemie stabilizacji obrazu i innych istotnych parametrach dobrego aparatu w smartfonie. W artykule znajdziesz także ranking najlepszych aparatów w telefonach, zarówno tych topowych, jak i modelach do 2000 zł.
Dobry aparat w telefonie i jego parametry
Aparaty w smartfonach mają coraz więcej obiektywów, przez co stają się bardziej wszechstronne. Najważniejsze są parametry głównego obiektywu, w tym jasność równa minimalnej liczbie przysłony (f/). Im obiektyw jaśniejszy, czyli liczba po f/ jest niższa, tym aparat lepiej poradzi sobie w różnych warunkach, w szczególności przy gorszym oświetleniu.
Na dodatkowe obiektywy warto zwrócić uwagę, gdy zależy Ci na określonym rodzaju zdjęć. Obiektyw ultraszerokokątny pozwoli uchwycić więcej w kadrze, a teleobiektyw umożliwi zoom optyczny, czyli przybliżenie bez utraty jakości zdjęcia. Najlepsze aparaty w telefonach mogą też mieć oczko do zdjęć makro (czyli fotografowania obiektów z bardzo bliska) lub specjalny czujnik głębi dla lepszego efektu bokeh (rozmycie tła). Jeśli często robisz selfie, ważna będzie natomiast jakość przedniego aparatu.
Istotna może być też rozdzielczość głównej matrycy aparatu i dodatkowych obiektywów, którą mierzy się w megapikselach (skrót MP, Mpix lub Mpx). Teoretycznie im więcej megapikseli, tym bardziej szczegółowy będzie obraz. W rzeczywistości jednak liczy się stosunek rozdzielczości do wielkości matrycy (im większa, tym lepiej), która często nie jest podawana przez producentów. Większa matryca może więc dać lepszy efekt niż mniejsza, która ma więcej megapikseli.
Co jeszcze wpływa na jakość zdjęć w najlepszych aparatach w smartfonie?
Dobry aparat w telefonie powinien mieć też sprawny system stabilizacji obrazu, który pozwala zrobić ostre zdjęcia mimo drżenia ręki. Od stabilizacji cyfrowej (EIS) lepsza jest stabilizacja optyczna (OIS), wykorzystująca specjalne czujniki do korygowania położenia soczewek. Ważny jest również autofocus, czyli mechanizm ustawiania ostrości. Zwykle najlepiej radzi sobie technologia Dual Pixel z odpowiednim oprogramowaniem.
Najlepsze aparaty w smartfonach mają też coraz bardziej zaawansowane mechanizmy sterujące, które wspierane są sztuczną inteligencją (AI). Nowoczesne oprogramowanie z rozwiązaniami z zakresu AI potrafi lepiej rozpoznawać obiekty i sceny oraz automatycznie dobierać optymalne ustawienia jasności i kontrastu czy filtry kolorystyczne.
Wspomaga też stabilizację obrazu i technologię HDR (nasycone barwy i bardziej równomierne doświetlenie) oraz pozwala usuwać niepożądane elementy z kadru. W dużej mierze to również od oprogramowania zależy, jak sprawnie działają poszczególne tryby aparatu (np. nocny, portretowy czy sportowy).
Jeśli ważne jest dla ciebie nagrywanie filmów, kluczowy znów będzie system stabilizacji obrazu. Dobre kamery w smartfonach nagrywają już filmy w 4K, a czasem nawet 6K lub 8K. Im wyższą liczbę klatek na sekundę mogą zarejestrować przy danej rozdzielczości, tym lepiej.
Ranking najlepszych aparatów w telefonie według testów DXOMARK
Najlepsze aparaty są zwykle w smartfonach z wyższej półki cenowej. Nie zawsze jednak im droższy sprzęt, tym lepiej sprawdzi się do zdjęć i filmów.
W internecie nie brakuje rankingów aparatów w telefonie, warto natomiast zwrócić uwagę, na jakiej podstawie są tworzone. Nasze zestawienie oparliśmy na wynikach ustandaryzowanych testów niezależnego laboratorium DXOMARK Image Labs. Przeprowadza je zespół ekspertów z użyciem specjalistycznej aparatury do mierzenia parametrów zdjęć i nagrań wideo.
Z rankingu wykluczyliśmy jednak urządzenia, które są w Polsce niedostępne lub bardzo trudno je kupić (Huawei P50 Pro, Huawei Mate 40 Pro+, Huawei Mate 40 Pro, Vivo X70 Pro+, Asus Smartphone for Snapdragon Insiders, Xiaomi Mi 10 Ultra czy Vivo X50 Pro+). Najlepsze aparaty w telefonie wg. DXOMARK znajdziesz więc w następujących, dostępnych w sprzedaży modelach:
1. Xiaomi Mi 11 Ultra;
2. Apple iPhone 13 Pro Max;
3. Apple iPhone 13 Pro;
4. Google Pixel 6 Pro;
5. Google Pixel 6;
6. Huawei P40 Pro;
7. Oppo Find X3 Pro;
8. Apple iPhone 13;
9. Apple iPhone 13 mini;
10. Xiaomi Mi 10 Pro.
Ranking dobrych aparatów w telefonach do 2000 zł
Nie każdy chce kupować telefon za kilka tysięcy złotych lub może sobie pozwolić na taki wydatek. Na szczęście wśród modeli w bardziej przystępnych cenach również znajdziesz takie, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością zdjęć. Jeśli szukasz najlepszego aparatu w smartfonie do 2000 zł, rozważ zwłaszcza:
1. OnePlus Nord 2 5G;
2. Xiaomi 11 Lite 5G NE;
3. Oppo Reno 5 5G;
4. Realme GT Master 5G;
5. OnePlus Nord;
6. Xiaomi Redmi Note 10 Pro;
7. Poco X3 PRO;
8. Samsung Galaxy A52s 5G;
9. Realme 8 Pro;
10. Samsung Galaxy M52 5G.