Czym są i jak różnią się od siebie technologie 2G i 3G
Telefonia komórkowa jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nowoczesnych technologii.
Nowinki w nowoczesnych technologiach
Co chwila pojawiają się nowości, a rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były rewolucyjne, dziś są standardem i niemal każdy ma do nich dostęp. Jednak dla przeciętnych użytkowników wiele pojęć i terminów jest niezrozumiałych, pomimo że korzystają z nich na co dzień. Jako przykład można podać tajemnicze skróty – 2G oraz 3G. Co oznaczają i w jaki sposób wpływają na funkcjonowanie naszych telefonów komórkowych i ich zasięg? To wcale nie jest takie skomplikowane!
2G – druga generacja, ale pierwsza w pełni cyfrowa
2G to nic innego jak skrót od pełnej angielskiej nazwy „2nd Generation”, czyli po prostu druga generacja (w tym wypadku termin odnosi się do telefonii komórkowej – sieci nadajników oraz sposobu komunikacji między użytkownikami). Sieć 2G została wprowadzona po raz pierwszy na początku lat 90. XX wieku. Zastąpiła ona niewydolną i opartą o analogowe nadajniki radiowe sieć pierwszej generacji, czyli 1G, która obecnie nie jest już w ogóle stosowana w użytku komercyjnym.
Sieć 2G wprowadziła wiele nowości na – wciąż raczkującym – rynku połączeń komórkowych. Jedną z najważniejszych zmian, z której niemal każdy z nas korzysta do dziś, była możliwość wysyłania SMS-ów. Pierwsza taka wiadomość na świecie została wysłana w grudniu 1992 roku w Wielkiej Brytanii, a jej treścią były życzenia świąteczne, wysłane przez jednego z pracowników tamtejszych operatorów komórkowych. Wysyłanie SMS-ów było możliwe dzięki większej prędkości przesyłania danych – początkowo było to 50 kb/s. Dziś nie robi to żadnego wrażenia, ale wówczas znacznie poprawiło jakość połączeń, a także umożliwiło właśnie wysyłanie SMS-ów. Po wielu unowocześnieniach sieć 2G została oparta o technologię przesyłu danych EDGE, która pozwalała zwielokrotnić początkową prędkość. W obecnych czasach trudno mówić o komforcie korzystania z internetu przy sieci 2G. Nadal jednak jest ona aktywna, a w wielu miejscach, gdzie jest słabszy zasięg nowocześniejszych rozwiązań, to właśnie za pośrednictwem sieci 2G realizowane są połączenia telefoniczne oraz esemesowe. W wielu krajach w związku z dynamicznym rozwojem infrastruktury następnych generacji zaplanowano już całkowite wyłączenie sieci 2G. Na przykład w Singapurze ma to nastąpić pod koniec 2019 roku..
3G - rewolucja internetowa w komórkach
Na początku XXI wieku po raz pierwszy uruchomiono komercyjnie sieć Trzeciej Generacji (3G). Nie wchodząc w skomplikowane kwestie technologiczne, trzeba podkreślić, że pozwalała ona na wyjątkowo szybki – jak na tamte czasy – transfer danych. Początkowo było to 14 m/s, ale po wielu unowocześnieniach i zmianie technologii przesyłu sieć 3G pozwalała pobierać dane z prędkością nawet 42 mb/s. W związku z tym jej rozwój przyczynił się walnie do rozpowszechnienia internetu w telefonach komórkowych. To właśnie w pierwszej dekadzie XXI wieku bardzo popularne stały się pierwsze smartfony, które wypierały tradycyjne telefony.
Nie ma jednak róży bez kolców – szybko zauważono, że sieć 3G nie jest tak wydajna, jak zakładano, a dodatkowo bardzo wysoki koszt instalacji i utrzymania infrastruktury sprawiał, że dalszy rozwój był mocno utrudniony. Szybko więc zaczęto prace nad kolejną generacją, którą po raz pierwszy uruchomiono już w 2009 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że sieć 3G, z której powszechnie korzysta się do dziś, była jednym z motorów napędowych rewolucji internetowej w komórkach. Dziś nikt nie wyobraża sobie sytuacji, w której nie może sprawdzić maila w telefonie, wejść na portale społecznościowe czy po prostu przejrzeć kilku stron internetowych. Z punktu widzenia użytkownika sieć 3G nadal jest bardzo funkcjonalna i pozwala na komfortowe korzystanie z telefonu do wszystkich celów.
Jak sprawdzić, z jakiego typu siecią połączony jest telefon?
Smartfony najczęściej automatycznie wybierają sieć, z którą chcą się połączyć, a głównym kryterium jest jakość sygnału, który dana sieć oferuje. W większości miejsc w Polsce dostępna jest już sieć czwartej generacji (4G), ale nadal istnieją też obszary, gdzie telefon połączy się z nadajnikiem sieci 3G lub 2G. W telefonach najczęściej jest to oznaczone nad wskaźnikiem siły zasięgu lub tuż obok niego. Czasem pojawia się tam konkretnie nazwa 2G lub 3G – wtedy sprawa jest oczywista. Ale często też pojawia się inne oznaczenie, które nie mówi, z jakiego rodzaju siecią jest połączony telefon, ale za pośrednictwem jakiej technologii transmitowane są dane. Dla sieci 2G oznaczenia to GPRS (czasem samo G) lub EDGE (analogicznie – E). Dla sieci 3G oznaczenia są następujące – H (od technologii HSPA) lub H+ (HSPA+). Warto czasem to sprawdzić, bo w sytuacji, gdy zasięg jest maksymalny, a internet działa bardzo wolno, telefon mógł połączyć się z siecią o wolniejszym transferze. Patrząc na mapę zasięgu nju mobile (dostępną na stronie ZASIĘGU), łatwo dostrzec, że posiadając numer w tej sieci, można bez przeszkód dzwonić i korzystać z internetu z niemal każdego miejsca w kraju. Dodatkowo sieć jest ciągle rozwijana, więc terenów, gdzie zasięg jest gorszy lub połączenie internetowe działa wolniej, jest coraz mniej.