10 rad, jak prawidłowo ładować baterię w telefonie
Ogniwa litowo-jonowe stosowane w smartfonach z czasem nieuchronnie zużywają się i są mniej wydajne. Proces ten może jednak przebiegać szybciej lub wolniej. Sprawdź, jak ładować telefon i jak dbać o baterię, by służyła jak najdłużej.
1. Oryginalna ładowarka, czyli odpowiednie parametry
Używaj oryginalnej ładowarki producenta, która jest idealnie dopasowana do danego modelu telefonu. Jeśli korzystasz z zamiennika, unikaj najtańszego sprzętu i wybierz dobrej jakości ładowarkę o parametrach zbliżonych do oryginalnej.
2. Jak ładować smartfon? Nie czekając, aż rozładuje się do zera
Całkowite rozładowywanie zmniejsza trwałość ogniw litowo-jonowych. Telefon najlepiej podłączaj więc do ładowania najpóźniej wtedy, gdy na ekranie wyświetli się komunikat, że jest to konieczne lub poziom baterii spadnie do 15-20%.
3. Częściej, lecz krócej, czyli jak poprawnie ładować telefon
Nowoczesnym smartfonom nie szkodzi częściowe, wielokrotne ładowanie. Wręcz przeciwnie, lepiej robić to częściej, lecz krócej. Regularne ładowanie telefonu do 100% również zmniejsza żywotność ogniwa, więc staraj się odłączać ładowarkę, gdy poziom baterii wynosi 80-95%.
Ładowanie od 0 do 100% – czasem warto
Poprzednie rady nie oznaczają, że musisz całkowicie zrezygnować z rozładowywania baterii do zera i ładowania jej do pełna. Od czasu do czasu – na przykład raz na miesiąc – warto to zrobić, żeby odpowiednio skalibrować mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowy poziom naładowania smartfona.
5. Przechowywanie, czyli jak dbać o baterię w nieużywanym urządzeniu
Jeśli przez dłuższy czas nie korzystasz z telefonu, unikaj przechowywania urządzenia z rozładowaną baterię, bo może ona ulec uszkodzeniu. Przed wyłączeniem smartfona zadbaj więc o to, by bateria była naładowana co najmniej do 50%.
6. Odpowiedni czas, czyli jak prawidłowo ładować telefon
Nowsze smartfony mają wbudowane zabezpieczenia przed przeładowaniem ogniwa i przestają pobierać prąd, gdy poziom baterii osiągnie 100%. Jednak już przy minimalnym rozładowaniu, zasilanie rozpocznie się znowu. Regularne podłączanie telefonu do ładowania na całą noc także obniża więc żywotność ogniwa.
7. Temperatura, czyli jak dbać o działającą i ładowaną baterię
Zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury źle wpływają na kondycję baterii, zwłaszcza podczas ładowania. W domowych warunkach częściej zdarza się przegrzanie telefonu. Nie zostawiaj go więc w nasłonecznionych miejscach, w pobliżu grzejnika, czy przykrytego poduszką lub kołdrą, szczególnie, jeśli jest akurat ładowany. Na czas ładowania najlepiej też wyjąć smartfon z etui.
8. Jak często ładować smartfon przez funkcję szybkiego ładowania?
Funkcja szybkiego ładowania dostępna w wielu nowszych telefonach pozwala w znacznie krótszym czasie naładować baterię. Staraj się jednak korzystać z niej tylko wtedy, kiedy naprawdę zależy Ci na czasie. Podczas szybkiego ładowania zarówno bateria, jak i cały smartfon nagrzewa się bowiem silniej niż zwykle.
9. Łączność i nie tylko, czyli jak szybciej ładować baterię w telefonie
Baterię w smartfonie naładujesz tym szybciej, im mniejsze będzie obciążenie ogniwa w trakcie pobierania prądu. Gdy potrzebujesz połączenia z internetem, mniej energochłonne będzie Wi-Fi niż sieć komórkowa. Ładowanie potrwa jednak najkrócej w trybie samolotowym, który ogranicza łączność lub gdy telefon będzie wyłączony.
10. Powerbank, czyli jak uniknąć częstego rozładowywania baterii
Często zdarza Ci się, że bateria w smartfonie siada, gdy jesteś poza domem? Dobry powerbank sprawi, że zawsze będziesz w kontakcie, a bateria podziała dłużej, bo nie będzie regularnie rozładowywana do zera.