Czy telefon może zastąpić komputer?
Załatwiasz coraz więcej spraw przy pomocy telefonu? Zakupy, opłacanie rachunków, komunikacja z bliskimi, pisanie tekstów czy robienie prezentacji – to wszystko oferują najmocniejsze telefony. Czy smartfon zamiast komputera to obecnie standard? Sprawdź z nami, co oferują mocne telefony.
Najmocniejsze telefony – co potrafią?
Najmocniejsze smartfony to urządzenia, które mają duże zasoby pamięci RAM, nowoczesny procesor i umiejętność obsługiwania bardziej zaawansowanych aplikacji, przykładowo programów graficznych. Większość smartfonów świetnie radzi sobie ze standardową pracą biurową. Obsługa pakietu Office, składającego się z Worda, Excela, PowerPointa jest całkiem intuicyjna i sprawna na urządzeniach mobilnych. Oprogramowanie smartfonów pozwala również na zainstalowanie programów do obróbki zdjęć, klipów wideo.
Mocne telefony wciąż nie mają wystarczających funkcjonalności, by poradzić sobie z bardziej złożonymi programami przeznaczonymi do projektowania 3D czy specjalistycznej obróbki graficznej. Jeśli w swojej pracy lub na uczelni wykorzystujesz zaawansowane oprogramowania, nie możesz liczyć na pełne przerzucenie się z komputera na smartfon. W przypadku, jeśli na co dzień tworzysz głównie pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje, smartfon w wielu przypadkach może zastąpić Ci komputer.
Sprawdź także Internet mobilny – jak można go wykorzystać w pracy i do nauki? .
Mocne telefony – są tak wygodne, jak komputer?
Podczas zastanawiania się, czy telefon może zastąpić komputer, kluczowa jest kwestia komfortu pracy. Czy korzystanie ze smartfona faktycznie jest na tyle wygodne, by pracować na nim przez całe godziny? Dużą zaletą telefonu jest niewielki rozmiar, który sprawia, że można skorzystać z niego praktycznie wszędzie. Nawet najbardziej zgrabny tablet nie zapewni takiej swobody.
Komputer zapewnia natomiast niebywały komfort pracy za sprawą większego ekranu, klawiatury i myszki. To kwestie bardzo podstawowe, ale esencjonalne, jeśli chodzi o wygodną pracę czy oglądanie filmów. Większa rozdzielczość ekranu zapewnia bardziej precyzyjną pracę z danymi, niż w przypadku scrollowania wyświetlacza smartfona. Czy producenci telefonów znaleźli substytuty, które pozwolą rozwiązać ten problem?
Wiele smartfonów można sparować z poręczną klawiaturą Bluetooth, która znacznie ułatwia edycję dokumentów czy arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo, z łatwością można ją zmieścić w aktówce czy torebce. Inne pomocne rozwiązanie to rysik, który pozwala na tworzenie odręcznych notatek, podkreślanie tekstu, a nawet sterowanie aplikacjami za pomocą gestów wykonywanych w powietrzu.
Zastanawiasz się, czy internet mobilny może zastąpić internet stacjonarny? Sprawdź nasz artykuł.
Smartfon jak komputer – jakie rozwiązania proponują producenci?
Przełomowe funkcjonalności, które zbliżają smartfony do komputerów, zaproponowali przede wszystkim konstruktorzy Samsunga i Apple’a.
Samsung DeX to aplikacja, która przy pomocy specjalnie zaprojektowanej przystawki, pozwala rozszerzyć działanie smartfona na komputer stacjonarny czy telewizor. Zapewnia to korzystanie z telefonu ze wszystkimi udogodnieniami – myszką, klawiaturą i monitorem. Działanie smartfona możesz też przełożyć na ekran laptopa, korzystając ze specjalnego kabla. Na monitorze pojawia się dostosowany widok ekranu smartfona. Samsung DeX umożliwia pracę na telefonie z takim samym komfortem, jak podczas korzystania z komputera. Oczywiście funkcjonalność DeX, która jest rodzajem mobilnej stacji dokującej, jest dostępna dla najnowszych modeli telefonów Samsung.
Apple postawił natomiast na integrację telefonów z komputerami poprzez system w chmurze – Apple iCloud. Możesz bez przeszkód rozpocząć pracę na smartfonie, będąc w podróży i dokończyć ją w biurze lub domu na komputerze stacjonarnym. Mobilny system operacyjny Apple to duże ułatwienie dla osób, które często podróżują lub mają spotkania służbowe.
Czy telefon z abonamentem może być rozwiązaniem elastycznym? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszym artykule.
Smartfon zamiast komputera – czy to możliwe?
Jak widzisz, systemy operacyjne najmocniejszych telefonów pozwalają na komfortową pracę biurową. Wprowadzane rozwiązania, takie jak Samsung DeX czy Apple iCloud w znacznej mierze ułatwiają pracę, czyniąc ją bardziej mobilną.
Czy zastąpienie komputerów smartfonami wydarzy się już niebawem? Prawdopodobnie nie. Mimo że moc obliczeniowa smartfonów jest obecnie naprawdę imponująca, wciąż komfort pracy na dużym ekranie, przy pomocy myszki i klawiatury jest nieporównywalnie większy.
Fani technologicznych nowinek z pewnością mogliby zrezygnować z laptopa na rzecz smartfona z przystawką, którego działanie można rozszerzyć na komputer. W opozycji są użytkownicy, którzy każdego dnia, kilka godzin pracują przed komputerem stacjonarnym – ta grupa prawdopodobnie nieprędko przestawi się na najmocniejsze telefony.
Smartfon zamiast komputera to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niewielkie rozmiary sprzętów i dużą mobilność. W końcu smartfon ze zgrabną klawiaturą Bluetooth czy myszką wciąż zajmuje mniej miejsca, niż niewielki notebook o przekątnej 13 cali.
Szukasz planu komórkowego z internetem mobilnym? Sprawdź: Plany w nju mobile – poznaj je wszystkie.